Καλίνινα – Σάκκαρη 2-1: Αποκλεισμός με ανατροπή

Η Μαρία Σάκκαρη 2022 MICHAEL SOHN / AP IMAGES

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ανχελίνα Καλίνινα στο τουρνουά του Ίστμπουρν και γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (3-6, 7-5, 6-4) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η Μαρία Σάκκαρη προηγήθηκε με 1 set κόντρα στη Νο36 τενίστρια του κόσμο, Ανχελίνα Καλίνινα, όμως ηττήθηκε με ανατροπή και αποκλείστηκε πρόωρα από το 500άρι τουρνουά του Ίστμπουρν.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, όπως αναφέρει το SPORT24, ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο την προετοιμασία της για το επικείμενο Wimbledon, παίζοντας οκτώ ματς σε τρεις διοργανώσεις (5-3), στη φετινή grass court season.

Μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα, η Καλίνινα επικράτησε 3-6, 7-5, 6-4 και στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Νο16 του ταμπλό, Γιούλια Πουτίντσεβα.