Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 89-72: Ξέσπασε με ένα ονειρικό δεκάλεπτο

Eurokinissi

Με ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Μπάγερν Μονάχου (89-72), "κέρδισε" παίκτες και ελπίζει σε ακόμη καλύτερες μέρες. Σπουδαίοι Ρότσεστι - Βεζένκοβ, ντεμπούτο για Χαραλαμπόπουλο.

Την όγδοη νίκη του σε 20 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε το βράδυ της Παρασκευής (17/1) ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να την αφήσει στον πάτο της κατάταξης με 6-14, σύμφωνα με δημοσίευμα του Sport24.gr.

Οι Πειραιώτες έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν σκόραραν 35 πόντους με τον Τέιλορ Ρότσεστι να δημιουργεί και τον Σάσα Βεζένκοβ να εκτελεί, ενθουσίασαν το κοινό τους, βρήκαν ξανά το χαμόγελό τους και ελπίζουν σε ακόμη καλύτερες μερες με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο τους. Όγκουστιν Ρούμπιτ, Γουέιντ Μπάλντουιν, Αντώνης Κόνιαρης ήταν επίσης εξαιρετικοί, ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έπαιξε στο τελευταίο δίλεπτο για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα και δέχθηκε το χειροκρότημα του κοινού.

O MVP

Δεν γίνεται να μη χειροκροτήσει κάποιος τον Τέιλορ Ρότσεστι που έκανε “μαγικά” και μοίρασε 12 ασίστ. Δεν γίνεται να μη χειροκροτήσει τον Γουέιντ Μπάλντουιν που ήταν πενταδάτος και έδειξε ότι μπορεί να συνεισφέρει. Δεν γίνεται να μην πει μια καλή κουβέντα για τον Όγκουστιν Ρούμπιτ που πέτυχε 14 πόντους από πέντε σουτ. Δεν γίνεται όμως να μη δώσει τον τίτλο του κορυφαίου στον Σάσα Βεζένκοβ που έπαιξε 17 λεπτά για να σκοράρει 20 πόντους από 2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 1/1 βολή. Τρομερός από τις γωνίες, πήρε και πέντε ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα, απόλαυσε τη βραδιά και άφησε ακόμη περισσότερες υποσχέσεις για το μέλλον.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7/25 δίποντα (!) έκλεισε το πρώτο μέρος η Μπάγερν, με 13/32 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Ολυμπιακός που έκανε πέντε λάθη στο πρώτο εικοσάλεπτο, έξι από το 21′ έως το 26′ και κανένα από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε με τον Τέιλορ Ρότσεστι να μοιράζει τη μία ασίστ πίσω από την άλλη και να φτάνει τις 12 σε 19:36.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε σοβαρό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Η Μπάγερν πήρε πέντε επιθετικά (!) σε τρία λεπτά για το 3-5, οι Πειραιώτες σκόραραν το πρώτο τους καλάθι μετά από έξι λεπτά όταν ο σέντερ τους “χτύπησε” τον Μονρό, βρήκαν σιγά-σιγά ρυθμό, ισορρόπησαν το ματς κυρίως μέσα από την αποτελεσματική τους άμυνα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (17-14) από τρίποντο του Μπάλντουιν που μαζί με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ έπαιξε όλο το δεκάλεπτο.

Με τον Μπάλντουιν να βάζει και δεύτερο σουτ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (23-15 στο 12′) και κράτησε ένα μικρό προβάδισμα βαδίζοντας προς το ημίχρονο, με τον Πολ να ευστοχεί από τη δεξιά γωνία για το 35-26, αλλά τη Μπάγερν να τρέχει ένα μικρό σερί 0-6 για το 37-32 του ημιχρόνου. Από το +5 έμοιαζε πολύ μικρό για τους γηπεδούχους, από τη στιγμή που οι Βαυαροί είχαν 7/25 δίποντα (28%!), με τον Μπαρτζώκα να βγάζει αρκετά λεπτά με τη second unit ώστε να “κρατήσει” αρκετά λεπτά για τους σημαντικούς του παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αυτό το 0-6 της Μπάγερν έφτασε στο 0-16 στο ξεκίνημα του β’ μέρους όταν η Μπάγερν έχτισε και προβάδισμα πέντε πόντων (37-42 στο 24′), με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να κάνει σχεδόν τίποτα σωστά και τον Μπαρτζώκα να καλεί timeout στο 26′ όταν ο Μπρέι έγραψε το 43-49 στον αιφνιδιασμό. Από τα πέντε λάθη του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες πήγαν στα 11 μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με τον Κόνιαρη να βάζει δύο τρίποντα για το 52-53 στο 29′ και να κρατά την ομάδα του όρθια σε ένα σημείο που όλα έδειχναν εναντίον της.

Με τον Βεζένκοβ να πατάει το γκάζι και τους Ρότσεστι – Ρούμπιτ να συνεργάζονται άψογα, ο Ολυμπιακός πήγε στο 63-56 στο 33′ και άρχισε να πείθει ότι μπορεί να πάρει ακόμη και με σχετική άνεση τη νίκη. Το +12 (68-56) ενθουσίασε τον κόσμο, ο Ρότσεστι έβγαζε απίθανες ασίστ, η κυκλοφορία της μπάλας ήταν σπουδαία, ο Βεζένκοβ έβαζε τα περιφερειακά σουτ και την ίδια ώρα η άμυνα γινόταν όλο και πιο σκληρή, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7121 θεατές πήγαν το βράδυ της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μόγκουλκοτς, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/41 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ (23/1 στις 19:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/1 στις 21:30).