Μπακς – Ράπτορς 118-111: Triple-double ο Αντετοκούνμπο χωρίς να χάσει σουτ, ακόμη πιο κοντά στην πρωτιά το Μιλγουόκι

2023 AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεισε τον αγώνα με τους Ράπτορς με triple-double και με 100% ευστοχία, για να πάρουν οι Μπακς την νίκη (118-111) και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο τοίχος που οι Τορόντο Ράπτορς έβαλαν πρώτοι στο NBA για να αντιμετωπίσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, εμφανίστηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (20/3) στο Μιλγουόκι. Αυτή τη φορά όμως ο Greek Freak και οι Μπακς τον γκρέμισαν, με το 118-111 να κρατάει τα Ελάφια στην πρώτη θέση σε όλη τη Λίγκα για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Όπως αναφέρει το SPORT24, οι Μπακς ανέβηκαν στο 51-22 (29-7 εντός και 22-13 εκτός έδρας), που έχουν ακόμη 11 αγώνες, ανάμεσα στους οποίους και πολύ μεγάλα ματς με Σέλτικς και με Νάγγετς που τους καταδιώκουν. Ο Γιάννης ήταν σπουδαίος απέναντι σε έναν αντίπαλο που τον φέρνει στα όριά του, δεν εκβίασε προσπάθειες, ήταν δημιουργικός και είχε πολλούς σε καλή βραδιά. Τον Κρις Μίντλετον, τον Μπόμπι Πόρτις και τον ΑΠΙΘΑΝΟ Μπρουκ Λόπεζ (17 πόντοι, 5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ σε 12 λεπτά στην τέταρτη περίοδο). Οι πρωταθλητές του 2021 ξέρουν να παίζουν μαζί, έβγαλαν καλές συνεργασίες, δεν υπήρχε κάποιος για να “κουράσει” τη μπάλα στην επίθεση και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, σε μία πολύ όμορφη μονομαχία.

Στο 35-37 έπεσαν οι Ράπτορς (23-13 εντός και 12-24 εκτός έδρας), που έκαναν καλή προσπάθεια, αλλά παραμένουν στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν στο Play-In Tournament για να χωρέσουν στην post season. Ο Νικ Νερς έχασε νωρίς τον Σκότι Μπαρνς με τραυματισμό στον καρπό, είδε τους Φρεντ ΒανΒλίτ, Γκάρι Τρεντ, Όου Τζι Ανουνόμπι, Πασκάλ Σιάκαμ, Τζέικομπ Πολτλ να συνθέτουν μια εξαιρετική πεντάδα, δεν είχε όμως το βάθος που χρειαζόταν ώστε μαζί με το κίνητρο που είχε η ομάδα του, να φτάσει σε ένα σπουδαίο διπλό.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σαν Αντόνιο Σπερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (23/3 στις 02:00) στο Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Δεν βιάστηκε στο ξεκίνημα, το πρώτο του σουτ ήταν ένα τρίποντο για το 9-4 στο τέταρτο λεπτό και αμέσως μετά σκόραρε και με κάρφωμα. Πήγε στον πάγκο μετά από επτά λεπτά (6/3/2) και στο πρώτο μέρος ήταν… ουδέτερος.

Έπαιξε 17:18 μέχρι το ημίχρονο (12 πόντοι από 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/3 βολές),στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχε 22/10/7 και ακόμη δεν είχε αστοχήσει σε σουτ (8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), στο φινάλε δεν είδε την άμυνα των Ράπτορς να αλλάζει και συνέχισε να έχει ως πρώτη σκέψη να μη σπαταλήσει κατοχές.

Έδωσε την 8η ασίστ για γκολ-φάουλ του Λόπεζ (107-102), έδωσε την 9η για τρίποντο του Κάρτερ (110-105), έδωσε τη 10η για καλάθι του Λόπεζ (112-107) και για το 33ο triple-double της καριέρας του και έκλεισε τη βραδιά χωρίς να αστοχήσει.

σε 36 λεπτά

40-44 οι πόντοι στη ρακέτα, 9-15 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 37-28 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 7-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (μόλις επτά έκαναν οι Ράπτορς), 2-18 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο αγώνας

Με τον Γιάννη να μπαίνει “ήσυχα”, αλλά άκρως αποτελεσματικά στο ματς και με τους γύρω του να βάζουν τα σουτ, οι Μπακς έδωσαν από νωρίς το δικό τους τέμπο στο ματς. Έβαλαν 31 πόντους στο δεκάλεπτο (7/11 τρίποντα) χάρη στην ομαδικότητα και τις 10 ασίστ τους, ωστόσο τα τέσσερα λάθη τους έδωσαν οκτώ πόντους στους Ράπτορς και μαζί το δικαίωμα να μείνουν κοντά.

Οι Καναδοί ήταν επικίνδυνοι, είχαν κίνητρο και το έδειξαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου (38-42), πριν οι Μπακς απαντήσουν με ένα 8-0 και το παιχνίδι γίνει πραγματικό ντέρμπι. Φάση-φάση πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Γκάρι Τρεντ να δίνει σημαντική βοήθεια ερχόμενος από τον πάγκο στους Ράπτορς και τους Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Αντετοκούνμπο να έχουν 14 ασίστ τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που έκλεισε σε ισορροπία (58-56), με τον Γιάννη να έχει 4/4 σουτ σε 17:18.

Γιάννης και Μίντλετον μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, όμως η τρανζίσιον άμυνα των Μπακς δεν ήταν αποτελεματική και οι Ράπτορς, που έχασαν τον Σκότι Μπαρνς με πρόβλημα στην καρπό, συνέχισαν να παίζουν με συγκέντρωση και πείσμα. Πήγαν στο +6 (67-73), εκεί οι γηπεδούχοι απάντησαν με πλουραλισμό και με ένα επί μέρους 9-2 ανέκτησαν το προβάδισμα, όμως και πάλι οι Καναδοί είχαν τις λύσεις. Και πάλι άρπαξαν τα λάθη των αντιπάλων τους για να σκοράρουν. Και πάλι έβαλαν τα σουτ για το 76-83. Και πάλι έστησαν τον τοίχο για τον Γιάννη.

Κι όταν όλα έδειχναν ανάποδα, ο Λόπεζ σκόραρε κατά ριπάς. Με οκτώ σερί πόντους έγραψε το 97-95 στο 38′, για να χτίσουν σιγά-σιγά οι Μπακς ένα μικρό προβάδισμα το οποίο δεν εκμεταλλεύθηκαν. Οι Ράπτορς μείωσαν ξανά στο καλάθι (104-102 στο 44′), όμως ο Γιάννης με δύο ασίστ σε Λόπεζ και Κάρτερ βοήθησε την ομάδα του να μείνει μπροστά. Έγραψε το 33ο triple-double της καριέρας του, πήρε την νίκη χωρίς να αστοχήσει και συνεχίζει για το καλύτερο ρεκόρ στο NBA.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-29, 58-56, 89-95, 118-111

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 20 (2/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Αντετοκούνμπο 22 (8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 μπλοκ), Λόπεζ 26 (8/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Άλεν 2 (0/6 τρίποντα), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ινγκλς 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κόνατον 8 (1), Κάρτερ 9 (3/9 τρίποντα)

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νικ Νερς): Ανουνόμπι 22 (4/5 τρίποντα), Σιάκαμ 13 (5/14 σουτ, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολτλ 20 (10/18 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπαρνς 5 (1), ΒανΒλίτ 23 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ατσίουα 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τρεντ 18 (1/8 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπουσέ 5, Μπάρτον (0/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 27/37 δίποντα, 16/45 τρίποντα, 16/21 βολές, 52 ριμπάουντ, 35 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 12 λάθη, 13 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς: 30/65 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 9/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 15 φάουλ