Επική ανατροπή στο Ράπτορς – Πέισερς 119-118

AP Photo/Andy Clayton-King

Τρομεροί οι Ράπτορς, επέστρεψαν από το -19 κόντρα στους Πέισερς και πήραν τη νίκη με 119-118, φτάνοντας τις 12 σερί νίκες.

Οι Ράπτορς έδειξαν για ακόμα μία φορά φέτος τη περίφημη καρδιά του πρωταθλητή στο NBA. Όντες με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στους Πέισερς, αφού βρέθηκαν στο -19 στην τρίτη περίοδο και στο -11 με 3 λεπτά για το φινάλε, έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν τη νίκη με 119-118!

Όπως αναφέρει το Sport24.gr, το Τορόντο έδειξε χαρακτήρα, έκανε αυτά που έπρεπε και σημείωσε ακόμα μία ανατροπή φέτος, παίρνοντας το προβάδισμα με τρίποντο του Σερτζ Ιμπάκα με 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Με αυτό το θετικό αποτέλεσμα οι πρωταθλητές έφτασαν τις 12 σερί νίκες, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας. Ναι, ακριβώς, ούτε καν πέρυσι που κατέκτησαν το πρωτάθλημα δεν έτρεξαν τέτοιο σερί!

Οι Πέισερς από την πλευρά τους… έβγαλαν τα μάτια τους. Ακόμα κι έτσι όμως είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Βίκτορ Ολαντίπο αστόχησε στο κρίσιμο τελευταίο σουτ, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον στην συνέχεια της φάσης να κάνει λάθος.

Ο Κάιλ Λάουρι με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ιμπάκα να προσθέτει 30 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 25 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον είχε 24 πόντους, ο Τζάστιν Χόλιντεϊ 22 πόντους, ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ 19 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-20, 48-63, 82-85, 119-118

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 25 (7/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι, Ιμπάκα 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάουρι 32 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΒανΒλίτ 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπουσέρ 7, Χόλις-Τζέφερσον, ΜακΚό 4 (1), Ντέιβις 11 (3)

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Τέρνερ 6 (7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λαμπ 5 (1), Ολαντίπο 13 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα), Τ. Χόλιντεϊ 22 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 19 (4), Μπιτάτζε, ΜακΚόνελ 9, Α. Χόλιντεϊ 5 (1)