Άλμα από χρυσάφι. Η Στεφανίδη στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΣΤΟ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Eurokinissi

Η ιπτάμενη Στεφανίδη με άλμα στα 4.85 μ. στο επί κοντώ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σκαρφάλωσε η Κατερίνα Στεφανίδη η οποία κατάφερε με ένα εντυπωσιακό άλμα να φτάσει στα 4.85 μ.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια του κλειστού στίβου, ήταν εξ αρχής ένα από τα φαβορί για μετάλλιo και τελικά απέδειξε, πηδώντας στα 4.85μ, ότι κανείς δεν μπορεί να την σταματήσει.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης, η οποία υποστηρίζεται από τη Stoiximan είχε δείξει ότι είναι έτοιμη για το βάθρο καθώς με ένα μόνο άλμα της στα προκριματικά πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Η χρυσή Ολυμπιονικής με πολύ καλή προετοιμασία και ψυχολογία Ολυμπιονίκη λύγισε τις αντιπάλους της, μετά από έναν σπουδαίο τελικό. Το ασημένιο πήρε η Σάντι Μόρις (ΗΠΑ) με 4.85 και το Χάλκινο η Ελίζα ΜακΚάρτνεϊ (Νέα Ζηλανδία) με 4.80.

Είναι το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο επί κοντώ στην ιστορία της διοργάνωσης και το 7ο χρυσό. Παράλληλα, είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας στο στίβο μετά από το 2004. Συνολικά η Ελλάδα έχει στο στίβο 30 μετάλλια, 7 χρυσά, 12 ασημένια και 11 χάλκινα

Πως έφτασε στον τελικό

Η 26χρονη πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια του κλειστού στίβου στο αγώνισμα χρειάστηκε να κάνει μια και μοναδική προσπάθεια στον προκριματικό, με την οποία πέρασε τα 4,60 μέτρα που ήταν το όριο πρόκρισης και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Η αρνητική έκπληξη, ήλθε από την Φαμπιάνα Μούρερ, η οποία δεν κατάφερε να πιάσει το όριο πρόκρισης των 4,60 μέτρων, το οποίο θα της έδινε το «εισιτήριο» για τον τελικό. Η 35χρονη Βραζιλιάνα, παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2011 στην Νταεγκού, είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,55 μέτρα, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού.