Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 79-81: Θρυλική ανατροπή, θρυλικός Πρίντεζης

Σε ένα τρομερό ματς στο Βελιγράδι, ο Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος, γύρισε από το -16 και νίκησε στο φινάλε τον Ερυθρό Αστέρα (81-79) για να ανέβει στο 7-5 μετά από την 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Kαταπονημένος από το ματς της Βαρκελώνης, ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να παλέψει για δεύτερη φορά σε τρία βράδια, αυτή τη φορά στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Οι Πειραιώτες έδωσαν μια τρομερή μάχη με τους Σέρβους, μια μάχη που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και στο φινάλε, με τον Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει το καλάθι της νίκης για το 81-79 στα 3.6″ κι ενώ η ομάδα του είχε βρεθεί πίσω στο σκορ ακόμη και με 16 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Τρομερός ο Πρίντεζης, απίθανος ο Βασίλης Σπανούλης που έγραψε ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague από το 1958 κι έπειτα, μεγάλη βοήθεια έδωσαν ο Άαρον Χάρισον στην τρίτη περίοδο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στην τέταρτη, καλό ματς και από τον Κώστα Σλούκα που έπαιξε 32 λεπτά. Στο 7-5 πλέον ο Ολυμπιακός, στο 4-9 ο Ερυθρός Αστέρας που δεν είχε τον τραυματία Λάνγκστον Χολ στη δωδεκάδα του και δεν χρησιμοποίησε τον Εμάνουελ Τέρι.

O MVP

Ο Γιώργος Πρίντεζης, ποιος άλλος! Δεν έπαιξε στο β’ μέρος του αγώνα με τη Μπαρτσελόνα, απόψε όμως ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ. Σκόραρε 16 πόντους από 5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/5 βολές, είχε τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, κέρδισε πέντε φάουλ και έβαλε το καλάθι που έκρινε τον αγώνα, ενός αγώνα που στον Ολυμπιακό θα θυμούνται για πολύ καιρό. Αυτό το τριήμερο ήταν ονειρικό για τους Πειραιώτες, που πλέον κοιτάζουν τη συνέχεια με ακόμη περισσότερη αισιοδοξία.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Αυτή τη φορά, ο Χασάν Μάρτιν δεν ήταν καθοριστικός. Ο Αμερικανός δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό, ο Ερυθρός Αστέρας τον παγίδευσε, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός να μην πάρει σουτ και να σκοράρει με βολή τον μοναδικό του πόντο στην αναμέτρηση. Είχε πάντως έξι ριμπάουντ, είχε βέβαια και κάποιες κακές στιγμές όταν η μπάλα έφυγε από τα χέρια του. Λογικά τα σκαμπανεβάσματα για τον 25χρονο ψηλό, που διανύει την πρώτη του σεζόν στη EuroLeague.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/8 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο (30-16) ο Ερυθρός Αστέρας, που έβαλε δέκα πόντους από τα πέντε λάθη του Ολυμπιακού. Ο Σλούκας έβαλε δέκα πόντους στην περίοδο, ο Τζόρνταν Λόιντ των 19 μέσο όρο είχε μόλις δύο από 1/6 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο, η ομάδα του έγραψε 1/8 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ακόμη κι έτσι όμως οι Πειραιώτες ήταν μακριά. Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 11/32 τρίποντα (6/24 στις τελευταίες τρεις περιόδους), την ώρα που οι Πειραιώτες μετρούσαν 12/23 (52.2%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σλούκας, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Έλις άνοιξαν το ματς για τον Ολυμπιακό, με τον Μπαρτζώκα να κρατά τον Μάρτιν στον πάγκο και να βλέπει τους γηπεδούχους να βάζουν νωρίς-νωρίς 4/5 τρίποντα με τους Ριθ – Γουόλντεν – Ο’ Μπράιαντ για το 14-5 στο 5′. Οι Πειραιώτες δεν είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +13 (22-9 και 25-12) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο (30-16) έχοντας 6/8 σουτ από την περιφέρεια και οκτώ ασίστ για δύο λάθη την ώρα που οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν είχαν δώσει πέντε κατοχές και δέκα πόντους στους Σέρβους από τα δικά τους λάθη.

Oπως αναφέρει το Sport24.gr το φίζικαλ γκέιμ του Ερυθρού Αστέρα ήταν εντυπωσιακό, όμως ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να τρομάξει. Ήταν συγκεντρωμένος, πήρε σκορ από Πρίντεζη και Χάρισον για το 32-21 στο 12′, εκμεταλλεύθηκε μια τεχνική στον Ομπράντοβιτς και έβαλε τέσσερις πόντους με τον Σπανούλη για το 37-27, έκανε όμως εύκολα λάθη, κυρίως με τον “Kill-Bill” που σπατάλησε δύο επιθέσεις με πάσα στον διαιτητή και με παράβαση οκτώ δευτερολέπτων. Το 45-37 του ημιχρόνου σίγουρα μπορούσε να είναι πιο “όμορφο” για τον Ολυμπιακό, ακόμη κι έτσι όμως οι Πειραιώτες είχαν καταφέρει να ξεκουράσουν τον Σλούκα και να μείνουν σχετικά κοντά.

Τα εύκολα λάθη κρατούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Λόιντ άρχισε να σκοράρει περισσότερο. Οι Σέρβοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις κατοχές που τους έδωσαν οι Πειραιώτες, ο Χάρισον έβαλε δύσκολο τρίποντο από τη γωνία για το 50-45 στο 24′ και συνέχισε με άλλα δύο για το 52-48 και το 52-51 που ισορρόπησε το ματς. Ο Αμερικανός έκανε αυτό που μπορεί να κάνει καλύτερα από πολλούς παίκτες της θέσης του στη διοργάνωση και από εκεί και πέρα το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι με τον Λαρεντζάκη να βάζει το τρίποντο για το 61-62 στο τέλος του δεκαλέπτου!

Ο Σπανούλης σκόραρε για το 61-64 στο ξεκίνημα της τέταρτης και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague από το 1958 έως σήμερα, ο Πρίντεζης ακολούθησε με τρίποντο από δημιουργία του Σλούκα για το 61-67 και ο Ολυμπιακός είχε κάνει μια μεγάλη ανατροπή. Από το 61-70 οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 για να μειώσουν στον πόντο (69-70), ο Γουόλντεν έβαλε τρίποντο για το 72-74 και το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Σλούκα και τον Πρίντεζη να κάνουν επιθετικά φάουλ και τον Λόιντ να σκοράρει για το 76-76. Τα βήματα του Γουόλντεν στο 38′ έγιναν τρίτο σερί επιθετικό των ερυθρόλευκων (!) που έβγαζαν μόνοι τους τα μάτια τους και βρέθηκαν ξανά πίσω από τις βολές του Ο’ Μπράιαντ στα 90″.

Ο Πρίντεζης ισοφάρισε στο 78-78, ο Γουόλντεν αστόχησε σε τρίποντο, ο Σπανούλης δέχθηκε φάουλ στα 8.6″ και έβαλε μία βολή για το προσπέρασμα και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε timeout. Ο Ο’ Μπράιαντ κέρδισε φάουλ από τον Ζαν-Σαρλ στα 6.8″ και είχε 1/2 για το 79-79, ο Μπαρτζώκας πήρε το timeout για να σχεδιάσει το σουτ της νίκης, η μπάλα πήγε στα χέρια του Πρίντεζη κι εκείνος σκόραρε για το 79-81 που έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του, τη δεύτερη σε τρία βράδια μακριά από το ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 16 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (3/11 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 1, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), Τζένκινς, Έλις 4 (2/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/4 σουτ)