Gwangju 2019: Ασημένιος ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

O Κριστιάν Γκολομέεβ Eurokinissi

Ένας εκπληκτικός Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

Ο Ελληνας κολυμβητής τερμάτισε δεύτερος στον τελικό του αγωνίσματος με 21.45, μαζί με τον Βραζιλιάνο, Μπρούνο Φράτους, πίσω από τον Αμερικανό, Κάλεμπ Ντρέσελ, που πήρε το χρυσό με 21.04 (ρεκόρ αγώνων).

Αυγενάκης: Τεράστια επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση

Τεράστια επιτυχία για τον ίδιο και για την ελληνική κολύμβηση, χαρακτήρισε ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, το ασημένιο μετάλλιο του Κριστιάν Γκολομέεβ.

Ο κ. Αυγενάκης έστειλε μέσω ανάρτησής του στο twitter τα συγχαρητήριά του στον Έλληνα πρωταθλητή, αναφέροντας χαρακτηριστικά: «Θερμά συγχαρητήρια στον 26χρονο Παγκόσμιο Πρωταθλητή μας, Κριστιάν Γκολομέεβ, για το ασημένιο μετάλλιό του στην κούρσα της μιας ανάσας, στα 50μ. ελεύθερο. Πρόκειται για τεράστια επιτυχία του ίδιου και φυσικά της ελληνικής κολύμβησης, στη διοργάνωση που γίνεται στη Νότιο Κορέα».