ΝΒΑ: Κάλπασε το Μιλγουόκι με 30αρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Με τον Γιάννη Αντετοκούνπο να σημειώνει 30 πόντους, οι Μπακς πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και άλωσαν με 125-112 το Ντένβερ του τρομερού Γιόκιτς, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες.

Ακάθεκτοι οι Μπακς, συνεχίζουν να δείχνουν τα “δόντια” τους στο road trip στους αντιπάλους τους. Τελευταίο θύμα τους οι Νάγκετς, τους οποίους νίκησαν μέσα στο Ντένβερ (112-125), φτάνοντας αισίως τις 5 σερί νίκες, με τις τρεις τελευταίες να έρχονται εκτός έδρας, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 16-8.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε το δρόμο σημειώνοντας 30 πόντους με 11/12 σουτ (2/5 τρίποντα), 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ και 3 κοψίματα (αλλά 0 ασίστ), με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ και τον Μπριν Φορμπς να δίνει λύσεις ξεκινώντας στην βασική πεντάδα αντί του Τζρου Χόλιντεϊ με 15 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ τα έκανε πάλι όλα για τους Νάγκετς, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 24 πόντους, σε μία βραδιά που το Ντένβερ είδε τον Τζαμάλ Μάρεϊ να μένει στους 11 πόντους με 4/17 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σύμφωνα με το Sport24.gr Νάγκετς και Μπακς ξεκίνησαν τον αγώνα δίνοντας την εντύπωση ότι δεν έχουν σκοπό να παίξουν άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει από νωρίς και το Ντένβερ να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 42-37.

Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν, με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο και το Μιλγουόκι να παίρνει μία διαφορά πέντε πόντων (47-52) χάρη σε δύο καλάθια του Όγκαστιν και ένα κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Το Ντένβερ απάντησε όμως με ένα σερί 10-0 για να προηγηθεί με 57-52, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 62-59.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η πρώτη έκρηξη των Μπακς. Με τους Νάγκετς να προηγούνται με 68-62, το Μιλγουόκι έτρεξε ένα σερί 15-0 με μπροστάρηδες τους Μίντλετον και Φορμπς, ξεφεύγοντας με 68-77. Οι Νάγκετς απάντησαν και ισοφάρισαν σε 83-83, αλλά οι Μπακς κατάφεραν στο τέλος της τρίτης περιόδου να έχουν ένα υπέρ τους +5 (88-93).

Στην τέταρτη περίοδο το Μιλγουόκι έδειξε την ανωτερότητά του και χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Μίντλετον ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (92-102), αποκτώντας για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα. Οι Νάγκετς πήγαν να αντιδράσουν, ωστόσο ένα κάρφωμα του Γιάννη με 100 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε έκανε το σκορ 110-120, με τον Λόπεζ να σφραγίζει την νίκη στο φινάλε με 5 σερί πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 42-37, 62-59, 88-93, 112-125