ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός: Απίστευτο “διπλό” μέσα στη Μόσχα

EUROLEAGUE / ΤΣΣΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) Eurokinissi Sports

Τεράστια και ανέλπιστη νίκη βάσει της πρότερης εικόνας των δύο ομάδων για τον Ολυμπιακό μέσα στην έδρα της ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη.

Εκπληκτικός στο πρώτο μέρος, ειδικά στη δεύτερη περίοδο (15-25 το επί μέρους σκορ), απολαυστικός στο δεύτερο με τρομερή συνέπεια και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι του, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ίσως να μην είναι τελικά τόσο κακή ομάδα. Τα καλά διαστήματα στη Βιτόρια δεν ήταν πυροτεχνήματα, οι Πειραιώτες κοίταξαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα μάτια μέσα στο ίδιο της το σπίτι και την έριξαν στο καναβάτσο (84-79) για να πάνε στο 2-3 και να γκρεμίσουν τους Ρώσους από την κορυφή μιας και αυτή ήταν η πρώτη φετινή τους ήττα.

Μεγάλο ματς από τον Κέβιν Πάντερ, αυτοκρατορική εμφάνιση από τον Μπράντον Πολ, το μεγάλο σουτ έβαλε ο Βασίλης Σπανούλης, πραγματικά όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον Κεστούτις Κεμζούρα έβαλαν το λιθαράκι τους, ακόμη και ο Σάσα Βεζένκοβ, ακόμη και ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, ακόμη και ο βασικός ξανά Γουίλ Τσέρι που έκανε εκπληκτική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Πολύ άστοχοι από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι, σοκαρισμένοι ίσως από τον σοβαρό τραυματισμό του Γουίλ Κλάιμπερν που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ίσως και να υποτίμησαν τους αντιπάλους τους που ήταν πραγματικά σπουδαίοι.

Τραυματίστηκε στο γόνατο στο πρώτο μέρος ο Κώστας Παπανικολάου και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια, με τις πρώτες εκτιμήσεις να λένε ότι δεν έχει όμως κάτι σοβαρό.

Ο MVP

Μπράντον Πολ, ο αυτοκράτορας της Μόσχας! Μεγάλη εμφάνιση από τον Αμερικανό περιφερειακό που σκόραρε 20 πόντους από 3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/9 βολές, έβγαλε τη φάση της χρονιάς με το κάρφωμα στο πρώτο μέρος, μάζεψε έξι ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκανε μόλις ένα λάθος σε 23:23. Αξίζει βέβαια ένα χειροκρότημα και ο Κέβιν Πάντερ που αυτή τη φορά ήταν “οικονομικός” για να σκοράρει 16 πόντους από 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/6 βολές, σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

29 εκτελεσμένα δίποντα και μόλις πέντε τρίποντα είχε στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός και μάλιστα με τον Μιλουτίνοβ να παίρνει μόλις επτά λεπτά εξαιτίας δύο γρήγορων φάουλ. Οι Πειραιώτες μπλόκαραν τη δημιουργία των Ρώσων (είχαν επτά ασίστ για εννέα λάθη μέχρι το ημίχρονο), που είχαν στο τέλος της αναμέτρησης 7/26 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ λιγότερα από τους ερυθρόλευκους. 13 επιθετικά ριμπάουντ πήραν οι παίκτες του Κεμζούρα, που έκαναν μόλις οκτώ λάθη, επίδοση που τους βοήθησε να “κρύψουν” και τις οκτώ χαμένες βολές τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Τσέρι, Πάντερ, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και είχε το προβάδισμα (10-11) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Μέχρι ο Τζέιμς να βρει ρυθμό, να βάλει τα σουτ και να γυρίσει το παιχνίδι προς το μέρος των γηπεδούχων που έχτισαν μια διαφορά οκτώ πόντων (21-13), είδαν τον Παπανικολάου να πηγαίνει στον πάγκο με τραυματισμό στο γόνατο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (24-18) από 7/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/4 βολές.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πήγαν και στο +11 (29-18), εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού και κυρίως του Πρίντεζη που πείσμωσε με τον εαυτό του και ηγήθηκε ενός επί μέρους 2-15 για να βάλει μπροστά την ομάδα του με (31-33 στο 16′). Ο Πολ ήταν εκπληκτικός, ο Τσέρι ήταν κι αυτός αποφασιστικός και παρά το γεγονός ότι ο Μιλουτίνοβ βρισκόταν από νωρίς στον πάγκο με δύο φάουλ, οι Πειραιώτες πίστεψαν στις δυνάμεις τους και έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά με τέσσερις (39-43). Είχαν 29 δίποντα για πέντε τρίποντα, είχαν βέβαια και μόλις πέντε ασίστ την ώρα που οι γηπεδούχοι σούταραν με 73.3% στο δίποντο, αλλά δεν μπορούσαν να ματσάρουν την ενέργεια των αντιπάλων τους.

Ο Τσέρι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 39-46, ο Πάντερ έβαλε τρίποντο από τα οκτώ μέτρα και φλότερ για το 44-51 στο 23′ και ο Ολυμπιακός συνέχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, που πάντως έμεναν σχετικά κοντά. Το ματς είχε αρκετή γκρίνια για τους διαιτητές, που έδωσαν δύο τεχνικές στην περίοδο (μία στον Πολ και μία στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας), το 60-64 στο 30′ έδινε έναν άγριο χαρακτήρα στο ματς και οι Πειραιώτες έμοιαζαν έτοιμοι για έναν πραγματικό θρίαμβο.

Ένα δίποντο του Βεζένκοβ και ένα λάθος του Μπολομπόι (62-66 στο 33′) άγχωσαν ακόμα περισσότερο τους Ρώσους που υπήρχαν στιγμές που έμοιαζαν παγιδευμένοι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η έξτρα πάσα τους σταμάτησε να καταλήγει στον Χάινς, ο Πάντερ έγραψε με υπομονή και φλότερ το 62-68 στο 34′ και ο Ιτούδης κάλεσε ακόμη ένα timeout. Δεν κατάφερε κάτι. Ο Πολ έβαλε γκολ-φάουλ για το 69-76, ο Μιλουτίνοβ έκοψε στα ίσα τον Τζέιμς και ο Σπανούλης κλείδωσε το ματς με μεγάλο τρίποντο από την κορυφή στα 69″. Το 72-79 δεν μπορούσε να ανατραπεί και δεν ανατράπηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 8462 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη Megasport Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Γκαρσία, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2, Τζέιμς 22 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2, Βορόντσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάκετ 2, Χίλιαρντ 17 (2), Κουρμάνοφ 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 19 (9/13 δίποντα, 1/3  βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέικερ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πολ 20 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσέρι 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Μιλουτίνοβ 2 (8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8 (1), Ρούμπιτ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 22/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 14/17 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/25 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει εκτός έδρας με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (1/11 στις 19:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (1/11 στις 21:30).