Ισόπαλη 2-2 η ΑΕΚ – Παίζει την πρόκριση στη Βιέννη

Με την ισοπαλία αυτή, ο δικέφαλος ελπίζει σε ένα καλό αποτέλεσμα με την Αούστρια για να μην χάσει την πρόκρισει

Διπρόσωπη η ΑΕΚ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ριέκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Europa League. Η Ένωση βίωσε έναν εφιάλτη στο πρώτο ημίχρονο μένοντας πίσω με 0-2 από τα γκολ του Γκόργκον (8΄, 26΄), ενώ οι Κροάτες είχαν και δύο δοκάρια, αλλά με τον Αραούχο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τον Χριστοδουλόπουλο στο 55′ έσωσε το βαθμό και παραμένει φαβορί για τη δεύτερη θέση και την πρόκριση, την οποία θα διεκδικήσει στη Βιέννη από την Αούστρια, στις 7 Δεκεμβρίου. Στο 89΄ ο Αραούχο είχε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του αγώνα, αλλά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ παραμένει αήττητη στον όμιλο. Έχει τέσσερις ισοπαλίες και μία νίκη. Αυτή η νίκη ήταν στη Ριέκα. Εντός έδρας (ΟΑΚΑ) δεν έχει νικήσει. Τρεις ισοπαλίες.

Η ΑΕΚ πηγαίνει στη Βιέννη για να παίξει με την Αούστρια την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League (7/12, 20:00). Πρέπει να μη χάσει για να προκριθεί. Η Ένωση χρειάζεται να μη χάσει, η Αούστρια αν θέλει να προκριθεί πρέπει να νικήσει.