37ος Μαραθώνιος: 20 συγκλονιστικά καρέ από τον Αυθεντικό αγώνα δρόμου

37ος ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ 2019 Eurokinissi Sports

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ, στις γυναίκες την πρωτιά κατέλαβε η Ελευθερία Πετρουλάκη, ενώ εντύπωση προκάλεσε ο τυφλός Νοτιοκορεάτης Ντονγκ Χο Χαν, που τα κατάφερε!

Η εκκίνηση του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, δόθηκε στις 09.00 το πρωί την Κυριακή 10 Νοεμβρίου, στον Τύμβο του Μαραθώνα, με περίπου 20.000 δρομείς να έχουν δηλώσει συμμετοχή.

Ο Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ Κόμεν αναδείχθηκε νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας, αφού τερμάτισε σε 2 ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, με δεύτερο τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα με 2:16:43. Τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με την εξαιρετική επίδοση 2:19:02 που είναι και η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή.

Στον διεθνή Μαραθώνιο των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 2:45:50, επίδοση που είναι η καλύτερή της στην Αυθεντική διαδρομή και παράλληλα αναδείχθηκε Πανελληνιονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά στον 3ο Μαραθώνιο της καριέρας της.

Εντύπωση προκάλεσε ο τυφλός Νοτιοκορεάτης δρομέας Ντονγκ Χο Χαν που κατάφερε να τρέξει χωρίς συνοδό χάρη στη βοήθεια της τεχνολογίας.

Ακολουθούν 20 καρέ συγκλονιστικών στιγμών του φετινού Μαραθωνίου.