Μαραθώνιος: Νικητής ο Κομέν, πρωτιές στους Έλληνες για Γκελαούζο και Πετρουλάκη

Ο 42χρονος,Τζον Κιπκόριρ Κομέν με χρόνο 2.16.34 ήταν ο μεγάλος νικητής του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Πρώτος Έλληνας ο Γκελαούζος, πρώτη στις γυναίκες η Πετρουλάκη. (VIDEOS)

Μεγάλη μάχη που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα είχαμε στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Μεγάλος νικητής ήταν τελικά ο Τζον Κιπκόριρ Κομέν ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθεια του σε 2:16.34 προσπερνώντας τον Μουχιτίρα στο τέλος που τερμάτισε σε 2:16.43.

Οι δύο αθλητές πάλεψαν στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής με τον 42χρονο Κενυάτη να παίρνει τη νίκη έχοντας περισσότερες δυνάμεις στην τελική ευθεία.

Τρίτος και πρώτος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν ο Κώστας Γκελαούζος. Ο Έλληνας δρομέας τερμάτισε σε 2:19.02 και για τρίτη διαδοχική χρονιά κατέκτησε τον Πανελλήνιο τίτλο.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στις γυναίκες. Η 27χρονη αθλήτρια από την Σητεία μπήκε πρώτη στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2.45.50 και οι παρευρισκόμενοι την αποθέωσαν!