Αντετοκούνμπο: Έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μπακς

AP PHOTO/JOHN MCCOY

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε ακόμα ένα παράσημο στην σπουδαία καριέρα του, αφού στο Game 2 κόντρα στους Μπουλς ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μπακς στα playoffs.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει να αφήνει το σημάδι του στο NBA και τους Μπακς. Πριν από μερικές εβδομάδες έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των “Ελαφιών” στην κανονική περίοδο. Στο Game 2 με τους Μπουλς (ήττα με 110-114), έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας στα playoffs!

Ο Γιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι ξέροντας ότι χρειαζόταν 11 πόντους για να σπάσει το ρεκόρ του σπουδαίου Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, ο οποίος στην θητεία του στους Μπακς σημείωσε 1.692 πόντους, όπως γράφει το Sport24.gr. Και χρειάστηκε απλώς να περιμένει μέχρι την δεύτερη περίοδο για να τα καταφέρει, αφού αρχικά ισοφάρισε την επίδοση του πρώτου σκόρερ στην ιστορία του NBA και στην συνέχεια με ένα λέι-απ έκανε 12 τους προσωπικούς πόντους του, φτάνοντας τους 1.694 στην καριέρα του σε εκείνο το σημείο.

Ο Γιάννης τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους, 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής.