Μπακς – Σέλτικς 135-102: Διαστημικό ξέσπασμα από το Μιλγουόκι που ανάγκασε τη Βοστώνη να “παραιτηθεί” στο ημίχρονο

Διαβάζεται σε 3'
2024 AP PHOTO/MICHAEL WYKE

Ολοκληρωτική εμφάνιση από τους Μπακς, που διέλυσαν με 135-102 τους καταπονημένους Σέλτικς στο Μιλγουόκι. Λίλαρντ και Πόρτις πήραν φωτιά, πολύ οικονομική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (24/12/6) που έπαιξε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά.

Οι τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε ματς ήταν πολλές για τους Μπακς, που χρειάζονταν ένα ντέρμπι για να αποκτήσουν κίνητρο, για να βρουν τον… τσαμπουκά που τους έλειπε. Η επίσκεψη των Σέλτικς στο Μιλγουόκι ήταν η ιδανική περίσταση, με τα Ελάφια να διαλύουν με 135-102 τους πρωτοπόρους του NBA που ένα βράδυ πριν είχαν παίξει εντός έδρας παράταση με τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς και εμφανίστηκαν άδειοι από ενέργεια στο Fiserv Forum. Πριν παρατήσουν, τελικά, το ματς στο δεύτερο μέρος στο οποίο δεν αγωνίστηκαν οι βασικοί τους.

Όπως αναφέρει το SPORT24, στο 26-12 ανέβηκαν οι Μπακς (17-4 εντός και 9-8 εκτός έδρας), για να ισοφαρίσουν στο 1-1 τη σειρά με τους Σέλτικς τους οποίους θα αντιμετωπίσουν ξανά στις 20 Μαρτίου (εντός) και στις 9 Απριλίου (εκτός). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μία πολύ οικονομική βραδιά (24 πόντοι, 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 25:40), ωστόσο αυτή τη φορά τη διαφορά έκαναν ο Ντέιμιαν Λίλαρντ που επέστρεψε στη σύνθεση της ομάδας (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) για να βάλει τα… θεμέλια νωρίς κι ο Μπόμπι Πόρτις που έκλεισε το ματς με ένα εκπληκτικό 28/12 σε 21 λεπτά. Το +37 του ημιχρόνου (75-38) ήταν το τέταρτο μεγαλύτερο προβάδισμα στην ιστορία του οργανισμού.

Στο 29-9 έπεσαν οι Σέλτικς (18-0 εντός και 11-9 εκτός έδρας), με τον Τζο Μαζούλα να αποσύρει τους βασικούς του στο ημίχρονο του αγώνα στον οποίο δεν είχε τον Αλ Χόρφορντ. Ο Τζρου Χόλιντεϊ επέστρεψε στο Μιλγουόκι και είχε 2/9 σουτ, ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους επτά πόντους (season low), ο Τζέιλεν Μπράουν στους δέκα (season low), ο Ντέρικ Γουάιτ στους δύο (season low), ο Κρίσταπς Πορζίνγκις στους έξι (season low, αν δεν μετρήσουμε το ματς με τους Πέισερς στο οποίο αποχώρησε νωρίς). Τα τρίτα της Βοστώνης βρήκαν χώρο, χρόνο και σουτ, οι Χάουζερ – Πρίτσαρντ ξεχώρισαν, ο Σβιάτοσλαβ Μίχαϊλιουκ ακολούθησε.

54-46 οι πόντοι στη ρακέτα, 18-13 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, μέχρι τους 43 έφτασε το προβάδισμα των Μπακς, 54-71 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 11-9 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 18-13 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με λάθος, συνέχισε με κάρφωμα και με γκολ-φάουλ. Είχε τρομερό πείσμα, ενθουσιάστηκε με τα 2/2 τρίποντα του Λίλαρντ, πήρε τα ριμπάουντ και άφησε χώρο και στον Dame και στους γύρω του και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 9 πόντους (4/6 δίποντα, 1/1 βολή), 4 “σκουπίδια” και 2 ασίστ σε 8:25.

Τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι, διαχειρίστηκε καλά τα λεπτά του όσο οι Λίλαρντ – Πόρτις σκόραραν κατά ριπάς και στο ημίχρονο είχε ένα καταπληκτικά οικονομικό 18/8/3/1/1 σε 17:17 με 8/11 δίποντα και 2/3 βολές. Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν πολύ εύκολο για το επίπεδό του, έψαξε τρόπο για να φλερτάρει με το triple-double, ωστόσο ένα-δυο σουτ δεν μπήκαν και πήγε στον πάγκο νωρίς για να μείνει εκεί μέχρι το φινάλε.