Euro 2020: Η Σλοβακία πέταξε, η Πολωνία αυτοκτόνησε

Η Σλοβακία εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό της πλεονέκτημα μέσα στο γήπεδο και νίκησε με 2-1 την Πολωνία για το Euro 2020.

Στην Αγία Πετρούπολη, οι Σλοβάκοι είχαν τους Πολωνούς στα σχοινιά σχεδόν από το ξεκίνημα. Αλλωστε μόλις στο 18′ ο Μακ (με τη βοήθεια του Στσέσνι) είχε κάνει ήδη το 1-0 και είχε βάλει πολύ δύσκολα στην αντίπαλό της.

Euro 2020: To πρώτο γκολ της Σλοβακίας

Η Πολωνία ισοφάρισε στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου (21 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα) αλλά εν συνεχεία τα έκαναν μούσκεμα. Η Χρικόβιακ άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του με την αποβολή του στο 62′ και επτά λεπτά αργότερα η Σλοβακία εκμεταλλεύτηκε το δώρο για να σκοράρει με τον Σκρίνιαρ.

Εuro 2020: H ισοφάριση των Πολωνών και η απάντηση της Σλοβακίας

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πολωνία: Στσέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74′ Πούχατζ), Λινέτι (74′ Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85′ Μόντερ), Γιόσβλακ, Λεβαντόβσκι, Ζιελίνσκι (85′ Σβιντέρσκι)

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79′ Κοσέλνικ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χουμπότσαν, Χαράσλιν (87′ Ντούρις), Κούτσκα, Χρομάντα (79′ Χροσόβσκι), Μακ (87′ Σούσλοφ), Χάμσικ, Ντούντα (90+2′ Γκρέγκους)