Μακάμπι-Ολυμπιακός 87-89: Θρυλικό διπλό με Λαρεντζάκη και Σλούκα

Μακάμπι-Ολυμπιακός Eurokinissi Sports

Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Κώστας Σλούκας έκαναν μεγάλη εμφάνιση στο Τελ Αβίβ, για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη επί της Μακάμπι στην παράταση (89-87) και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την οκτάδα της EuroLeague.

Εύκολο ματς δεν υπάρχει σε αυτή τη EuroLeague. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Τελ Αβίβ με ρεκόρ 5-3 μακριά από το ΣΕΦ, ήθελε να πιέσει τη Μακάμπι προς τα κάτω για να πάρει προβάδισμα για την οκτάδα, έκανε την προσπάθειά του, άντεξε στο σαραντάλεπτο, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί με μεγάλα τρίποντα από τους Λαρεντζάκη – Βεζένκοβ πήρε τη νίκη (89-87) για να ανέβει στο 10-8 και να ρίξει τους Ισραηλινούς στο 8-11.

Νέα μεγάλη εμφάνιση, όπως αναφέρει το Sport24.gr από τον ηγέτη Κώστα Σλούκα, σπουδαίος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που μπήκε στο ματς στα τέλη της τρίτης περιόδου και δεν ξαναβγήκε ποτέ, μοιραίος για τη Μακάμπι ο Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά αστόχησε στην τρίτη από τις τρεις βολές που κέρδισε με αποτέλεσμα η ομάδα του να γνωρίσει μια ήττα που ίσως στο τέλος της κανονικής περιόδου παίξει πολύ σημαντικό ρόλο για τη διεκδίκηση των playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έκανε τρία λάθη και εκτέλεσε το πρώτο του σουτ μετά από 2:12! Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν χώρους στην επίθεση, ο Πρίντεζης έδωσε τις πρώτες λύσεις και το 10-6 στο έκτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα των επτά λαθών που είχαν οι δύο ομάδες σε ένα πολύ νευρικό ξεκίνημα. Το 18-13 της πρώτης περιόδου κρατούσε τους Πειραιώτες κοντά, χάρη στους εννέα πόντους του Πρίντεζη, το πείσμα που έβγαλε ο Χαραλαμπόπουλος, όμως το ένα τρίποντο σε έξι σουτ και τα πέντε λάθη για τις τρεις ασίστ ήταν αριθμοί που προβλημάτιζαν.

Ένα τρίποντο του Μπράιαντ με τη βοήθεια του ταμπλό (25-16 στο 12′) βοήθησε τη Μακάμπι να κρατήσει μια απόσταση, ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ο Σπανούλης κι ο Βεζένκοβ δεν του έδωσαν σκορ και ακόμη και στο διάστημα που οι γηπεδούχοι σίγησαν επιθετικά, οι ερυθρόλευκοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες τους. Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 37-28 και το 40-33 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων. Το σημαντικότερο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν η έλλειψη επικοινωνίας στην άμυνα, στοιχείο που επιδεχόταν διόρθωσης.

Με ένα σερί 7-0 σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 40-40 με τρίποντο του Σλούκα, όμως η Μακάμπι αντέδρασε εντυπωσιακά και στις δύο πλευρές, έτρεξε ένα γρήγορο 8-2 και πέρασε μπροστά με έξι, για να απαντήσουν οι Πειραιώτες με ένα δικό τους σερί 0-7 για το νέο προσπέρασμα με άλλο ένα μακρινό σουτ του ηγέτη του (48-49 στο 27′). Το ματς είχε γίνει ντέρμπι ολκής, το 55-52 της τρίτης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς και ο Μπαρτζώκας έψαχνε ψυχραιμία για να διεκδικήσει η ομάδα του τη δέκατη φετινή της νίκη.

Με το πείσμα του Λαρεντζάκη και το ταλέντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός έγραψε το 55-58 στο 32′, η εικόνα του ματς όμως δεν άλλαξε. Ένα χτύπημα από τη μία, ένα χτύπημα από την άλλη, οι δύο μονομάχοι στέκονταν όρθιοι, με τον Βεζένκοβ να βάζει το μεγάλο τρίποντο για το 61-65 στο 37′ και το θρίλερ να ξεδιπλώνεται. Ο Ντόρσι είχε 1/2 για το 72-71 κι ο Γουίλμπεκιν επίσης 1/2 για το 73-71, με τον Σλούκα να παίρνει την τελευταία φάση, να κερδίζει το φάουλ στα 2.9″, να βάζει τις βολές για το 73-73 και να στέλνει το ματς στην παράταση δίνοντας μισή νίκη στην ομάδα του που κράτησε το +3 του πρώτου αγώνα.

Οι άμυνες του Λαρεντζάκη, το τρίποντο του Πρίντεζη για το 75-76 και οι βολές του Σλούκα για το 75-78 έδωσαν ανάσες στον Ολυμπιακό, με τον Λαρεντζάκη και τον Βεζένκοβ να βάζουν από ένα μεγάλο τρίποντο για το 81-86, με τον Χάντερ να απαντά με τέσσερις σερί πόντους για το 85-86 στα 19″ και τον Γουίλμπεκιν να κερδίζει τρεις βολές στα 11″. Έβαλε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, έχασε την τρίτη και ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ στα 3.5″ για να βάλει τη μία βολή για το τελικό 87-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10.