Μονακό – Προμηθέας 80-59: Πρόκριση στο Top-16 με γερή σφαλιάρα

Eurokinissi

Απογοητευτικός στις δύο πρώτες περιόδους, ο Προμηθέας έχασε εύκολα από τη Μονακό στο Μόντε Κάρλο αλλά προκρίθηκε στο Top-16 του EuroCup 2019/20 χάρη στη νίκη της Βίρτους Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν.

Τρεις μέρες μετά από τον θρίαμβό του επί του Παναθηναϊκού και την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Προμηθέας είδε και την άλλη όψη του νομίσματος. Την άσχημη, αυτή που μπορεί όμως να λειτουργήσει ευεργετικά για εκείνον στο μέλλον.

Η ομάδα της Πάτρας συνετρίβη στο Stade Louis II από τη Μονακό (80-59) για την έβδομη αγωνιστική του EuroCup 2019/20, έπεσε στο 5-2 αλλά προκρίθηκε στο Top-16, με τον Μάκη Γιατρά να χαίρεται βαθιά μέσα του γι’ αυτή τη “σφαλιάρα” που δέχθηκαν οι παίκτες του με φόντο τη συνέχεια της σεζόν και τα κρισιμότερα παιχνίδια που θα έρθουν.

Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των γηπεδούχων, που είχαν φρεσκάδα, συγκέντρωση, βάθος στον πάγκο τους και στο ντεμπούτο του Νόρις Κόουλ με τη φανέλα τους πήραν την τέταρτη νίκη σε επτά αγώνες.

Μόνη πρώτη πλέον η Βίρτους Μπολόνια που νίκησε εκτός έδρας τη Μακάμπι Ρισόν (85-79, Γκάμπλ 19π., Τεόντοσιτς 18π., Γκέινς 13π.) για να πάει στο 6-1, δεύτερος ο Προμηθέας με 5-2 που προκρίθηκε στο Top-16 χάρη στο διπλό των Ιταλών, τρίτη η Μονακό με 4-3, τέταρτη η Ανδόρα με 4-3, πέμπτη η Ουλμ με 1-6, έκτη η Μακάμπι Ρισόν με 1-6.

O MVP

Φοβερό ματς έκανε ο Ντι Μποστ, που γέμισε τη στατιστική του με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 16 πόντους από 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/9 βολές, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ και κέρδισε τέσσερα φάουλ σε 26 λεπτά συμμετοχής, με τους Κλέμονς (15π.) – Λακόμπ (14π.) να τον ακολουθούν σε απόδοση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 0/13 σουτ έκλεισε ο Προμηθέας το πρώτο δεκάλεπτο, 0/15 τρίποντα είχε στο ημίχρονο και πέτυχε τους 15 από τους 21 πόντους του έως την ανάπαυλα από τη γραμμή των βολών. Την ίδια ώρα η Μονακό μετρούσε 16/22 δίποντα και καθάριζε με άνεση το παιχνίδι από τα μέσα της πρώτης περιόδου, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται κάτι τέτοιο. Η εικόνα των Πατρινών ήταν πάντως πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος και το γεγονός ότι το κέρδισαν με σκορ 38-26, δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα τους έστω κι αν αυτό το εικοσάλεπτο δεν τους πρόσφερε κάτι. Η τριάδα των Χολ – Μπαμπ – Λίποβι είχε μόλις έναν πόντο από 0/11 σουτ και έτσι ο Προμηθέας δεν μπορούσε να διεκδικήσει το παραμικρό στο Μόντε Κάρλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το γρήγορο 7-0 των γηπεδούχων οδήγησε νωρίς στο πρώτο timeout του Γιατρά, αντίδραση όμως από τους παίκτες του Προμηθέα δεν είδαμε. Ο Μποστ έγραψε με γκολ-φάουλ το 12-0 στο τρίτο λεπτό, ο Ουαταρά το 18-2 στο τρανζίσιον στο πέμπτο λεπτό, ο Μποστ έστειλε τη διαφορά στους 26 (28-2) και τίποτα δεν έμοιαζε να λειτουργεί σωστά για τους Πατρινούς, που πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο 11′, πήγαν στο -31 (39-8) στο 12′ και καθάρισαν από νωρίς την αναμέτρηση.

Το 54-21 του ημιχρόνου δεν άφηνε στους ανθρώπους του Προμηθέα περιθώρια αισιοδοξίας, αν και ένα γρήγορο 0-8 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (54-29) τους πείσμωσε για να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο από αυτό το ματς. Ο Γιατράς είδε την ομάδα του να παίρνει το δεκαλεπτο (17-10), αλλά να μην καταφέρνει πολλά περισσότερα, βέβαια ακόμη και αυτό ήταν σημαντικό για την ψυχολογία των Πατρινών που μείωσαν μέχρι τους 19 (69-50) με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη, αλλά δεν είδαν άλλες δυνάμεις για να πιέσουν περισσότερο τους γηπεδούχους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 1691 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Κοβάλσκι, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 24/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/24 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 20/25 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μονακό θα μείνει στο σπίτι της και θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Ρισόν (20/11 στις 19:45), ενώ ο Προμηθέας θα γυρίσει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Ούλμ (20/11 στις 19:30).