Νετς – Μπακς 119-120: Εξωγήινος Αντετοκούνμπο, clutch και ρέκορντμαν στο ντέρμπι της παράνοιας

Παρανοϊκό ντέρμπι στο Μπρούκλιν, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε εξωγήινη κατάσταση, να σκοράρει 44 πόντους, να βάζει το τρίποντο της παράτασης, τις βολές της νίκης και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μιλγουόκι Μπακς!

Σκυλομαχία! ΜΟΝΟ έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί πλέον η rivalry ανάμεσα στους Νετς και τους Μπακς, που έδωσαν άλλη μία σπουδαία παράσταση τα ξημερώματα της Παρασκευής (1/4) στο Barclays Center, με τους πρωταθλητές να παίρνουν την νίκη στην παράταση (120-119) χάρη στον μεγάλο, στον εξωγήινο, στον ασταμάτητο, στον απόλυτο ηγέτη τους που έκανε τα πάντα, σε άμυνα και σε επίθεση, σε εκτέλεση και σε δημιουργία και ήταν clutch όταν έλιωναν και τα σίδερα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει βαλθεί να τρελάνει κι αυτούς που δεν έχουν τρελαθεί ακόμη με όσα κάνει στην ένατη σεζόν της καριέρας του στο NBA. Αυτή τη φορά έβαλε 44 πόντους (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/19 βολές), έβαλε το τρίποντο για το 110-110 που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο και τον έκανε πρώτο σκόρερ στην ιστορία του Μιλγουόκι, έβαλε και τις βολές για το τελικό σκορ στα τρία δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε αφού προηγουμένως επιτέθηκε κατά μέτωπο. Γέμισε τη στατιστική του με 14 ριμπάουντ, με έξι ασίστ και με ένα κλέψιμο σε 39:19, σε μια βραδιά που τον εκτόξευσε στην κούρσα για το MVP, στην κούρσα για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, στην κούρσα για τον τίτλο του κορυφαίου στον κόσμο. Διότι δεν βάζει σαραντάρες σε κάθε ματς, αλλά τις βάζει στα ματς που πρέπει να κουβαλήσει την ομάδα του, απέναντι στις ελίτ ομάδες της Λίγκας. Όπως έκανε και πριν από δύο βράδια απέναντι στους Σίξερς, στην Φιλαντέλφια.

Στο 48-28 το Μιλγουόκι (26-12 εντός και 22-16 εκτός έδρας), που παραμένει στο παιχνίδι ακόμη και για την πρώτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια. Ο Κρις Μίντλετον δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, είδε τρία σουτ να μπλοκάρονται και αποβλήθηκε με flagrant 2 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε για αντιαθλητικό φάουλ στον Μπρους Μπράουν, ο Τζρου Χόλιντεϊ προσπάθησε με μανία, αλλά δεν του βγήκε το παιχνίδι κι ας γέμισε την στατιστική του, ο πάγκος δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων κι ο Μπρουκ Λόπεζ περισσότερο ασχολήθηκε με τους διαιτητές, παρά με την άμυνα και με το να βρεθεί σε καλά σημεία στην επίθεση. Ήταν όλοι τους τυχεροί, γιατί ο απόλυτος σταρ των Μπακς ήταν εκεί για να τους οδηγήσει στη νίκη και να στείλει ξανά μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση.

Στο 40-37 οι Νετς (17-21 εντός και 23-16 εκτός έδρας), με τον Καϊρί Ίρβινγκ να σκοράρει κατά ριπάς, τον Κέβιν Ντουράντ να κάνει τα πάντα σε εκτέλεση, δημιουργία, άμυνα κι επίθεση, αλλά να βρίσκει σίδερο στο σουτ της νίκης και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και στο φινάλε της παράτασης και τον Μπρους Μπράουν, τον καταπληκτικό μαχητή Μπρους Μπράουν, να γίνεται ο X-Factor ακόμη και με σουτ από την περιφέρεια που σίγουρα δεν είναι το πλεονέκτημα του παιχνιδιού του. Το Μπρούκλιν έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στον Greek Freak, στο τέλος της βραδιάς όμως του έλειψε ένα μεγάλο σουτ, που θα το βάλει σε κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια διότι έτσι είναι το μπάσκετ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 03:00, εντός έδρας με τους Λος Άντζελες Κλίπερς.

Ο αγώνας

Δέκα σουτ χρειάστηκαν οι δύο ομάδες μέχρι να ανοίξει το σκορ ο Μπράουν δύο λεπτά μετά από το τζάμπολ της αναμέτρησης, με τους Μπακς να χρειάζονται σχεδόν τέσσερα λεπτά για να καρφώσει ο Γιάννης για τους πρώτους του πόντους. Το πρώτο timeout του Μπουντενχόλζερ βρήκε τους Νετς στο 10-4 στο πέμπτο λεπτό, με την ομάδα του Μιλγουόκι να αντιδράει και με ένα επί μέρους 12-3 να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι μέσα σε ελάχιστες φάσεις. Όχι, πάντως, για πολύ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, ο Ντουράντ και ο Κλάξτον συνεργάστηκαν άψογα στο πικ-εντ-ρολ και το 30-23 της περιόδου τους άξιζε.

Ο Αντετοκούνμπο κουβάλησε το Μιλγουόκι στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, επιτέθηκε ξανά και ξανά στη ρακέτα την ώρα που ο Ίρβινγκ δεν είχε αντίπαλο στο ένας εναντίον ενός, ο Κόνατον έβαλε τετράποντο για το 42-36 και τα Ελάφια έμειναν κοντά τη στιγμή που οι Νετς μπορούσαν να χτίσουν ένα καλό προβάδισμα. Ακολούθησε γκολ-φάουλ του Γιάννη για το 42-39, για να απαντήσουν οι Νετς με ένα γρήγορο 8-0 με τους Μιλς – Κλάξτον να γράφουν το 50-39 λίγο πριν από τα μέσα της περιόδου. Ακόμη κι έτσι, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον Greek Freak και με τον Ντουράντ να μένει άποντος στο δωδεκάλεπτο, ήταν ευχαριστημένοι από το +4 (60-56) με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο, την ώρα που οι Μπακς είχαν πάρει 13 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους, αλλά μετρούσαν και εννέα λιγότερους από τους αναπληρωματικούς τους.

Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ κράτησαν τους Μπακς κοντά, στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, όμως οι Νετς δεν άφησαν το προβάδισμα να τους γλιστρήσει από τα χέρια. Ο Μπράουν έβρισκε σουτ από την περιφέρεια, αυτά που του έδινε το Μιλγουόκι δηλαδή, τα έβαζε και έκανε πιο εύκολη την ζωή των Ίρβινγκ – Ντουράντ, την ώρα που ο Greek Freak σφυροκοπούσε τους αντιπάλους του, μετά από επιθετικά ριμπάουντ, στον αιφνιδιασμό, από την γραμμή των βολών, με κάθε τρόπο. Ο Χόλιντεϊ μείωσε στον πόντο (82-81) δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Γιάννης κάρφωσε για το προσπέρασμα και το θρίλερ ξεδιπλωνόταν μπροστά στα μάτια μας.

Ο Ντουράντ πήρε ανάσες στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Χόλιντεϊ έγραψε το 92-96 στο 40′ και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αντετοκούνμπο για μερικές στιγμές ξεκούρασης. Οι άμυνες του Μπράουν έκαναν σπουδαία δουλειά, ο Ντουράντ του έδωσε και εύκολο λέι-απ για το 99-96 στα πεντέμισι λεπτά για το φινάλε, ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε αμέσως timeout για να διακόψει το 7-0 των γηπεδούχων, όμως δευτερόλεπτα μετά είδε τον Μίντλετον να κάνει σκληρό αντιαθλητικό φάουλ στον Μπρους Μπράουν, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ένα απίθανο τρίποντο του Ντουράντ (106-99) ήταν οιωνός νίκης για τους Νετς, με τον Χόλιντεϊ να κάνει στη συνέχεια λάθος και τον KD να καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το +9, με 3:51 στο ρολόι για το φινάλε.

Ακόμη κι έτσι, οι Μπακς είχαν τις ευκαιρίες τους χάρη σε Γιάννη, Πόρτις και Χόλιντεϊ. Μείωσαν στους τρεις (110-107), με τον Αντετοκούνμπο να αστοχεί σε τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ και κατοχή στα 30″. Και τι έκανε; Έβαλε το σουτ της ισοφάρισης στα 18″, για να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μιλγουόκι Μπακς και να τους κρατήσει ζωντανούς όταν όλα έμοιαζαν εναντίον τους. Ο Ντουράντ αστόχησε, ο αγώνας πήγε στην παράταση και οι Θεοί του μπάσκετμπολ είχαν κάνει ξανά το θαύμα τους.

Δύο άστοχες βολές του Γιάννη με το σκορ στο 115-118 κράτησαν τους Νετς στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Κλάξτον να έχει 1/2 για το 116-118 και το σασπένς να χτυπάει κόκκινο. Ο Ντουράντ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές στα 8.7″, με τον Μπουντενχόλζερ να ζητάει challenge για την επαφή που είχε ο KD με τον Μάθιους. Οι διαιτητές εξέτασαν την φάση, δεν άλλαξαν την απόφασή τους και ο ηγέτης των Νετς έβαλε 3/3 για το 119-118, πριν ο Αντετοκούνμπο επιτεθεί κατά μέτωπο και κερδίσει καθαρό φάουλ από τον Κλάξτον στα τρία δευτερόλεπτα. Έβαλε την πρώτη για την ισοφάριση, έβαλε την δεύτερη για την νίκη και αποχώρησε θριαμβευτής στον δρόμο προς την υπεράσπιση αυτού που κατέκτησε την περασμένη σεζόν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 60-56, 86-87, 110-110 (κ.α.), 119-120

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Στιβ Νας): Ντουράντ 26 (7/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη σε 45:13), Μπράουν 23 (5/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Ντράμοντ 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάρι 16 (4/8 τρίποντα), Ίρβινγκ 25 (5/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 44:43), Μιλς 3 (1), Κλάξτον 11 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντράγκιτς 5 (1), Έντουαρντς 6 (2), Τζόνσον

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (4/12 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 44 (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη σε 39:19), Λόπεζ 5, Μάθιους 11 (3), Χόλιντεϊ 19 (4/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη σε 42:48), Κόνατον 11 (2), Άλεν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπρούκλιν Νετς: 27/60 δίποντα, 18/37 τρίποντα, 11/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 16 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 28/48 δίποντα, 12/41 τρίποντα, 28/34 βολές, 65 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 22 λάθη, 14 φάουλ