Μπακς – Σέλτικς 104-91: Ξέσπασε το Μιλγουόκι, τραυματίστηκε ο Αντετοκούνμπο

Διαβάζεται σε 4'
AP PHOTO/MORRY GASH

Καλή εμφάνιση από τους Μπακς που έσπασαν το σερί των τεσσάρων ηττών, νίκησαν εύκολα τη Βοστώνη (104-91), είχαν σε εκπληκτική βραδιά τον Πάτρικ Μπέβερλι, αλλά έχασαν με τραυματισμό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι τέσσερις σερί ήττες ήταν πολλές για τους Μπακς, που επέστρεψαν τα ξημερώματα της Τετάρτης (10/4) στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες. Λύγισαν με 104-91 τους Σέλτικς, ισοφάρισαν στο 2-2 τη μεταξύ τους σειρά στην κανονική περίοδο και πηγαίνουν στα τελευταία τρία παιχνίδια πριν από τα playoffs με την ελπίδα να μην αντιμετωπίσουν άλλους τραυματισμούς καθώς αυτή τη φορά έχασαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που αποχώρησε προς τα τέλη της τρίτης περιόδου με πρόβλημα στο αριστερό πόδι (τράβηγμα σε γάμπα/πέλμα).

Στο 48-31 ανέβηκε το Μιλγουόκι (30-11 εντός και 18-20 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να γεμίζει τη στατιστική του (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ) σε 28:36 και τους γύρω του να είναι σε καλή κατάσταση. Ο Μπρουκ Λόπεζ μπήκε στο ντέρμπι με 4/5 τρίποντα, ο Πάτρικ Μπέβερλι πήρε τη θέση του Μαλίκ Μπίσλι στην αρχική πεντάδα και ήταν καταπληκτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, Λίλαρντ – Μίντλετον είχαν καλές στιγμές και ήταν αρκετά οικονομικοί, ο Μπόμπι Πόρτις συνέχισε τις παραγωγικές εμφανίσεις ερχόμενος από τον πάγκο και οι Μπακς πήραν μία καλή ανάσα μετά από μία δύσκολη εβδομάδα.

Στο 61-17 έπεσαν οι Σέλτικς (35-3 εντός και 27-14 εκτός έδρας), που έχουν κλειδώσει εδώ και καιρό το καλύτερο ρεκόρ στο NBA. Ο Τζο Μαζούλα δεν είχε τους Αλ Χόρφορντ – Κρίσταπς Πορζίνγκις, οι Τζέιλεν Μπράουν – Τζέισον Τέιτουμ ήταν σε άλλο γήπεδο στο πρώτο μέρος, επί της ουσίας όμως η Βοστώνη κάνει αυτή την περίοδο διαχείριση δυνάμεων, δεν πιέζει και δεν πιέζεται, οπότε αυτός ο αγώνας δεν προσφέρεται για ιδιαίτερα συμπεράσματα. Μόλις επτά φάουλ έκανε η Βοστώνη, μόνο τέσσερα έκαναν οι Μπακς για να γράψουν ρεκόρ στην ιστορία της Λίγκας!

40-34 οι πόντοι στη ρακέτα, 3-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 30-28 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 15-16 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 13-15 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), με 53% σούταραν οι Μπακς, με 40% οι Σέλτικς που έκλεισαν το ματς χωρίς να εκτελέσουν βολή (η πρώτη ομάδα που το… κατάφερε στην ιστορία του NBA) την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 1/2.

Οι τελευταίοι τρεις αγώνες των Μπακς στην κανονική περίοδο: Ορλάντο εντός (ξημερώματα 11ης Απριλίου στις 03:00), Οκλαχόμα εκτός (ξημερώματα 13ης Απριλίου στις 03:00), Ορλάντο εκτός (Κυριακή 14 Απριλίου στις 20:00).

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με δύο άριστες συνεργασίες με τον Μίντλετον, είδε τον Μπρουκ Λόπεζ να έχει τρία σερί τρίποντα για το 13-5 και τον Λίλαρντ να τον ακολουθεί για το 26-11. Άφησε το ματς να δώσει ρυθμό στην ομάδα του χωρίς να πάρει προσπάθειες, είχε ένα χαλαρό 7/3/2 σε 9:48 στο φινάλε της περιόδου.

Διάβασε εκπληκτικά το παιχνίδι στη δεύτερη, σκόραρε με αποτελεσματικότητα, έδωσε μάχες με τον Χόλιντεϊ και τις κέρδισε, ήταν εντυπωσιακός και στην άμυνα, ήταν αυτός που ανεβοκατέβαζε το τέμπο για να διαχειριστεί δυνάμεις και μομέντουμ. Στο ημίχρονο είχε 13 πόντους (6/8 δίποντα, 1/2 βολές), επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ, σε 20:13.

Μπήκε στο δεύτερο μέρος με την ίδια μενταλιτέ, όμως προς τα τέλη της τρίτης περιόδου πόνεσε στη γάμπα, βρέθηκε στο παρκέ χωρίς να έχει επαφή με αντίπαλο και αποχώρησε για να μη γυρίσει για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. 11 ημέρες πριν από τα playoffs, με 73 συμμετοχές σε 79 αγώνες της κανονικής περιόδου.