Οι Σέλτικς σκοράρουν ακόμα εναντίον των Πέισερς – Τα ρεκόρ των 155 πόντων

Διαβάζεται σε 3'
Oι Σέλτικς μπήκαν στη σεζόν 2023-24 με τον καλύτερο τρόπο που 'χουν αρχίσει χρονιά από το 2009. AP Photo Charles Krupa

Oι Σέλτικς σταμάτησαν στους 155 πόντους, το βράδυ που συνάντησαν τους Πέισερς στο TD Garden. Μέχρι να φτάσουν εκεί, ανανέωσαν πολλά ιστορικά ρεκόρ.

Ενώ εμείς στην Ελλάδα κοιμόμασταν, στη θεαματικότερη λίγκα μπάσκετ του πλανήτη, ευρύτερα γνωστή ως ΝΒΑ οι Σέλτικς υποδέχονταν στο TD Garden τους Πέισερς. Όταν τελείωσε ο αγώνας, στο scoreboard έγραφε τον αριθμό 155-104.

Οι ‘Κέλτες’ είχαν σκοράρει τους περισσότερους πόντους -σε ένα ματς- σε περισσότερες από 30 σεζόν!

Άρχισαν με τους 44 πόντους της πρώτης περιόδου και το συνέχισαν από εκεί, με 31 στη δεύτερη και 34 στην τρίτη, πριν αφήσουν το καλύτερο για το τέλος (46 πόντοι στο τελευταίο 12λεπτο). Σχεδόν ό,τι διαβάσατε σε αυτήν την πρόταση, είναι ξεχωριστό ρεκόρ.

Ειρήσθω εν παρόδων, η μακρά τους ιστορία άρχισε το 1946.

Έκτοτε, έχουν ως ρεκόρ παραγωγής σε ένα ματς τους 173 πόντους επί των Minneapolis Lakers το 1959. Ακολουθούν οι 157 πόντοι στο καλάθι των New York Knicks, στα πλέι οφ του 1990.

Εν τω μεταξύ, η διαφορά των 51 πόντων ήταν η τρίτη μεγαλύτερη νίκη από καταβολής οργανισμού.

Στο Νο1 παραμένει το +58 επί του Σικάγο στις 8 Δεκεμβρίου του 2018 και στο Νο2 είναι το +53 επί του Σακραμέντο, στις 25/1 του 2022.

Aυτό που συνέβη για πρώτη φορά είναι πως με τη νίκη επί της Ιντιάνα, η Βοστώνη ανοίγει τη σεζόν με 4-0, για πρώτη φορά έπειτα από το 2009. Δηλαδή, μετά 14 χρόνια.

Και ενώ κάθε αγωνιστική περίοδο προκύπτουν ομάδες να έχουν τα κέφια τους μια βραδιά, οι Σέλτικς δείχνουν ικανοί να προσφέρουν πολλές τέτοιες βραδιές φέτος.

Το ‘χουν κάνει ήδη δυο φορές: δύο 24ωρα πριν συναντήσουν την Ιντιάνα είχαν νικήσει με 37 πόντους τους Ουίζαρντς.

Έτσι, έγιναν η πρώτη ομάδα που είχε διαφορές τουλάχιστον 37 πόντων σε back to back παιχνίδια, από τότε που το ΝΒΑ άρχισε να κάνει τις συγκεκριμένες καταγραφές (1996-97).

Εν τω μεταξύ, σκόραραν τουλάχιστον 40 πόντους σε δυο συναπτά παιχνίδια (42 με την Ουάσινγκτον, 44 με την Ιντιάνα), για πρώτη φορά έπειτα από το 1982.

Στο ημίχρονο με τους Ουίζαρντς είχαν φτάσει τους 77 πόντους. Σε αυτό με τους Πέισερς είχαν 75.

Αυτό είναι κάτι που δεν είχε γίνει ποτέ άλλοτε στην ιστορία του οργανισμού (τουλάχιστον 75 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο δυο σερί αγώνων).

Η δέκατη σημείωση στη λίστα με τους αγώνες που η ομάδα έχει μετρήσει τουλάχιστον 150 πόντους από το 1982 έως σήμερα, περιλάμβανε και ποσοστό 57.1% στα τρίποντα (20/35).

Ο Τζέισον Τέιτουμ ενίσχυσε την υποψηφιότητα του για MVP της φετινής σεζόν, σκοράροντας τουλάχιστον 30 πόντους για 3η φορά στα τέσσερα ματς της ομάδας του, με ποσοστό καλύτερο του 50% στα σουτ.