Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Πρωτιά για Κορνέστσι – Πρωταθλητής Ελλάδας ο Καραΐσκος με ρεκόρ διαδρομής

Στιγμιότυπο από τον Ημιμαραθώνιο Αθήνας 2022 ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος είναι ο πρώτος Έλληνας πρωταθλητής που κατέκτησε τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου στην Αθήνα με χρόνο-ρεκόρ 1 ώρα 07:45.

Ολοκληρώθηκε ο φετινός ημιμαραθώνιος της Αθήνας που έγινε στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη, με τον Παναγιώτη Καραΐσκος να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Όπως γράφει το SPORT24, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κάνοντας και ρεκόρ διαδρομής για αθλητή με 1 ώρα 07:45 υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, με ισχυρούς ανέμους και χιονόνερο.

Νικητής ήταν ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Κορνέστσι με χρόνο 1:07.26, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Τσακαλός με χρόνο 1:09.20 (και δεύτερος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα).

Την τριάδα του πανελληνίου πρωταθλήματος έκλεισε ο Γιώργος Καλοπόδης που τερμάτισε τέταρτος στο σύνολο με χρόνο 1:09.32.

Τον αντίστοιχο τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών κατέκτησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου που τερμάτισε σε χρόνο 1:19.42.