Εuro 2020: Χρειάστηκε παράταση για να προκριθεί η Ιταλία

Ο Φεντερίκο Κιέζα AP Photo/Frank Augstein, Pool

Η Ιταλία τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Αυστρία στο Λονδίνο αλλά έστω και στην παράταση κατάφερε να νικήσει με 2-1 και να προκριθεί στους 8 του Euro 2020.

Η αλήθεια είναι ότι η Ιταλία στην κανονική διάρκεια παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου και κατώτερη όσων είχε δείξει στη φάση των ομίλων του τουρνουά.

Ευκαιρίες δεν μπορούσε να δημιουργήσει, η μπάλα έφτανε με δυσκολία στην περιοχή της Αυστρίας ενώ στη μεσαία γραμμή η παρουσία του Βεράτι αντί του Λοκατέλι περισσότερο μπέρδεψε παρά βοήθησε την Ιταλία.

Διαπιστώνοντας ότι ο αντίπαλός τους δεν είχε ρυθμό, οι Αυστριακοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να απειλούν στο δεύτερο μέρος. Σκόραραν μάλιστα με τον Αρναούτοβιτς αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ από το VAR.

Ο αγώνας έτσι οδηγήθηκε στην παράταση στην οποία οι Ιταλοί, βοηθούμενοι και από τις αλλαγές του Ρομπέρτο Μαντσίνι, κυριάρχησαν. O Κιέζα άνοιξε το σκορ στο 95′ με υπέροχη προσπάθεια και σουτ ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Πεσίνα δέκα λεπτά αργότερα.

Euro 2020: Τα γκολ που λύτρωσαν την Ιταλία

Η Αυστρία μείωσε με τον Καλαϊτζιτς στο 113′ αλλά δεν είχε τις δυνάμεις για κάτι περισσότερο.

Euro 2020: Η μείωση του σκορ για την Αυστρία

Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει στους 8 το νικητή του ζευγαριού της Πορτογαλίας με το Βέλγιο.