Euro 2020: Η Ισπανία στους “8” μετά από ποδοσφαιρική πανδαισία

Euro 2020:  Η Ισπανία στους “8” μετά από ποδοσφαιρική πανδαισία
Οι παίκτες της Εθνικής Ισπανίας πανηγυρίζουν AP

Στο καλύτερο-μέχρι στιγμής- παιχνίδι του Euro 2020, η Ισπανία νίκησε 5-3 την Κροατία στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι από την αρχή έως το τέλος του εξελίχθηκε με ένα τρελό ρυθμό.

Στο 20′ οι Κροάτες προηγήθηκαν εντελώς αναπάντεχα με το αυτογκόλ που τυπικά χρεώθηκε στον Πέδρι αλλά ουσιαστικά είναι προϊόν τρομερού λάθος του τερματοφύλακα Σιμόν.

Euro 2020: Το αυτογκόλ των Ισπανών

Ωστόσο, οι Ισπανοί όχι μόνο αντέδρασαν αλλά στο 57′ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ μετά τα τέρματα του Σαράμπια στο 38′ και του Αθπλικουέτα. Μάλιστα διεύρυναν το προβάδισμά τους στα τρία γκολ όταν ο Τόρες έκανε το 3-1 στο 77′.

Euro 2020: Η ανατροπή της Ισπανίας

Euro 2020: Το τρίτο γκολ της Ισπανίας

Οι πάντες νόμισαν ότι το παιχνίδι τελείωσε εκεί αλλά η Κροατία είχε διαφορετική άποψη. Παίζοντας πια με τέσσερις επιθετικούς η ομάδα του Ντάλιτς αρχικά μείωσε στο 85′ με τον Ορσιτε και εν συνεχεία ισοφάρισε με τον Πάσαλιτς στο 90′ στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Euro 2020: Επέστρεψαν οι Κροάτες

Στον έξτρα χρόνο, και αφού οι Κροάτες έχασαν πρώτα δύο καταπληκτικές ευκαιρίες, οι Ισπανοί κατάφεραν να λυτρωθούν. Με το τρομερό γκολ του Μοράτα στο 100′ προηγήθηκαν με 4-3 ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οιαρθάμπαλ στο 103′.

Euro 2020: Τα γκολ της Ισπανίας στην παράταση

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (74′ Μπρέκαλο), Βίντα, Τσάλετα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (114′ Ιβάνουσετς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μπούντιμιρ), Βλάσιτς (79′ Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (46′ Κράμαριτς), Ρέμπιτς (67′ Όρσιτς)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία (71′ Π. Τόρες), Λαπόρτ, Γκαγιά (78′ Άλμπα), Μπουσκέτς (102′ Ρόδρι), Πέδρι, Κόκε (78′ Ρουίθ), Σαράμπια (71′ Όλμο), Μοράτα, Φ. Τόρες (88′ Οϊαρθάμπαλ)