Γουόριορς – Μπακς 122-121: Ήττα-θριλερ για το – χωρίς Γιάννη – Μιλγουόκι

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους - χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο - Μπακς να γνωρίζουν ήττα-θρίλερ με 122-121. Στους 41 πόντους σταμάτησε ο Κάρι, μοιραίος στο φινάλε ο Μίντλετον.

Οι Μπακς έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν κόντρα στους Γουόριορς παίζοντας χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στο τέλος όμως δεν άντεξαν, γνωρίζοντας ήττα στο νήμα με 122-121, με τον Κρις Μίντλετον να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε για να δώσει την νίκη στο Μιλγουόκι.

Σύμφωνα με το SPORT 24 το Μιλγουόκι πάλεψε, είχε διαφορά 10 πόντων με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε (106-116), αλλά δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-1 στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, είδε τον Κέλι Ούμπρε να κάνει το σκορ 122-121 με 2 βολές με 7 δευτερόλεπτα να μένουν για το τελος. Είχε όμως την τελευταία επίθεση και την έδωσε στον Κρις Μίντλετον ο οποίος δέχθηκε τάπα σε προσπάθειά του για τρίποντο από τον Άντριου Γουίγκινς, με τον Πατ Κόνατον να αστοχεί ακολούθως σε δίποντο.

Ο Στεφ Κάρι με 41 πόντους ήταν ο ηγέτης των Γουόριορς, με τον Κεντ Μπέιζμορ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 29 πόντους και ο Μίντλετον 28 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 10 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής, συμπεριλαμβανομένων τριών θεαματικών καρφωμάτων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 13-3 χάρη σε ένα σερί 11-0, αλλά και 18-5 λίγο αργότερα. Οι Μπακς ωστόσο σταδιακά έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία, μειώνοντας τελικά σε 28-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι ανέβασε ταχύτητα και βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 30-36. Οι Γουόριορς απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 15-3 για να ξεφύγουν με 45-39, αλλά και με 49-42 λίγο αργότερα, ωστόσο στο Μιλγουόκι κατάφερε πάλι να μειώσει σε 53-50 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Μπακς. Με τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ σε πρώτο πλάνο, το Μιλγουόκι κατάφερε χάρη σε ένα σερί 8-0 να πάρει διαφορά 9 πόντων (58-67), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε με 63-73 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Θανάση και 73-85 με καλάθι του Τιγκ, με τους Γουόριορς ωστόσο να μειώνουν σε 83-88 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το Μιλγουόκι μπήκε ξανά δυνατά, παίρνοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων (95-105). Ένα προβάδισμα που κρατούσαν με νύχια και με δόντια για ώρα, φτάνοντας να προηγούνται με 106-116 με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Οι Γουόριορς όμως απάντησαν άμεσα και με τον Κάρι να παίρνει φωτιά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-1 για να περάσουν μπροστά με 120-117 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος του αγώνα, για να απαντήσει με δύο βολές ο Μίντλετον για το 120-119.

Στην επόμενη, επίθεση των Γουόριορς, ο Μπρουκ Λόπεζ έκοψε τον Κεντ Μπέιζμορ (οι διαιτητές στην αρχή έδωσαν goaltending, αλλά ακύρωσαν την απόφασή τους), για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Χόλιντεϊ για το 120-121 και τους Μπακς να χάνουν ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ στην συνέχεια, με τον Λόπεζ να κάνει φάουλ στον Ούμπρε, ο οποίος με 2 βολές έκανε το 122-121.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο δραματικό φινάλε, με τον Μίντλετον και τον Κόνατον να αστοχούν στην τελευταία επίθεση των Μπακς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 53-50, 80-88, 122-121

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 6 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουίγκινς 9 (4/15 σουτ, 1/8 τρίποντα), Γουάισμαν 13 (10 ριμπάουντ), Κάρι 41 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ούμπρε 19 (6/14 σουτ, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 18 (4), Λούνι 4, Λι 2 (5 ριμπάουντ), Πουλ 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 28 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόπεζ 9, Πόρτις 13 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (4 τρίποντα, 5 ασίστ, 8 λάθη), ΝτιΒιντσέντζο 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο Θ. 10 (5 ριμπάουντ), Νουόρα, Τιγκ 15 (2), Κόνατον 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 8 (2), Τουπάν