Ολυμπιακοί Αγώνες – Κολύμβηση: Με μάσκα γάτας στην απονομή του χρυσού μεταλλίου ο Ρίλοφ

Ο Εβγκένι Ρίλοφ 2021 JAE C. HONG/ASSOCIATED PRESS

Ο Εβγκένι Ρίλοφ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα ύπτιο και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου φορώντας μάσκα που απεικόνιζε μία... γάτα.

Ο Ρώσος, Εβγκένι Ρίλοφ είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στα αγωνίσματα του ύπτιου, καθώς μετά το χρυσό στα 100 μέτρα, κατέκτησε άλλο ένα, αυτή τη φορά στα 200 μέτρα ύπτιο σημειώνοντας μάλιστα Ολυμπιακό ρεκόρ.

Η μάσκα που επέλεξε να φορέσει στο βάθρο μετά την μεγάλη του επιτυχία ήταν σαφώς ιδιαίτερη καθώς απεικόνιζε το στόμα μίας γάτας.

Όπως γράφει το SPORT 24, ο αθλητής από τη Ρωσία αμφισβητήθηκε ιδιαίτερα από τους αντιπάλους του και συγκεκριμένα από τον Ράιαν Μέρφι για το αν η κούρσα του ήταν “καθαρή” ή όχι.

Τελικά, ο Ρώσος ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και για να το γιορτάσει φόρεσε μία μάσκα που απεικόνιζε το στόμα μίας γάτας.

Η επιλογή του αυτή δεν πέρασε απαρατήρητη, καθώς σχολιάστηκε αρκετά και ήταν σίγουρα κάτι που δεν είχαμε ξαναδεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.