“Τριπλός” Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε το Μιλγουόκι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο AP

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει ένα "σβηστό" triple-double και τον Θανάση να παίρνει χρόνο συμμετοχής, οι Μπακς επιβλήθηκαν άνετα με 123-102 των Νικς στη Νέα Υόρκη.

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχαν καμία όρεξη να πέσουν σε γκέλα στη Νέα Υόρκη. Έδειξαν λοιπόν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό στο ματς, ξεκίνησαν με 6/6 τρίποντα και έφτασαν στη νίκη με 123-102 επί των Νικς, έχοντας κάποια στιγμή προβάδισμα 29 πόντων.

Οπως τονίζει το Sport24.gr ο Γιάννης ήταν ξανά αυτός που οδήγησε τους Μπακς, σημειώνοντας το πιθανότατα πιο εύκολο triple-double της καριέρας του, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής. Είχε “κλειδώσει” μάλιστα το triple-double από την τρίτη περίοδο, παίρνοντας απλώς λίγο χρόνο στην τέταρτη περίοδο για… ξεμούδιασμα.

Ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους και ο Κάιλ Κόρβερ με 17 πόντους ακολούθησαν τον Γιάννη σε απόδοση, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, έχοντας 4 πόντους με 1/2 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 7 λεπτά. Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κέβιν Νοξ 19 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 17 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 23-37, 54-68, 70-95, 102-123

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 2, Ραντλ 20 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μόρις 11, Μπάρετ 17 (6/16 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέιτον 6 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Πόρτις 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Νοξ 19 (4), Ρόμπινσον 6, Σμιθ 2 (5 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 4, Τρίερ 5, Ντότσον 3 (1)

ΜΠΑΚΣ: Ιλιασόβα 10 (2), Γ. Αντετοκούνμπο 22 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μίντλετον 23 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ 5 ασίστ, 5 λάθη), Μ. Λόπεζ 14 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 κοψίματα), ΝτιΒιντσέντζο 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλσον 3 (7 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο 4, Ρ. Λόπεζ 1, Χιλ 10 (2), Κόρβερ 17 (3), Μπράουν 6, Κόναγκτον.