Μαραθώνιος 2018: Ο Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι τερμάτισε πρώτος

Ο Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι Eurokinissi

Η στιγμή του τερματισμού και η θερμή υποδοχή του στο κατάμεστο Καλλιμάρμαρο. Κάλυψε τα 42 χλμ σε χρόνο 2:10.57, Ποιοι κατέκτησαν τη δεύτερη και τρίτη θέση.

O Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι είναι ο νικητής του 36ου Αυθνετικού Μαραθωνίου 2018, καθώς έκοψε το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2:10:55.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η επίδοσή του άγγιξε το ρεκόρ διαδρομής, το οποίο κρατά από το 2014 ο Φέλιξ Κάντι που είχε καλύψει την απόσταση σε 2:10.37.

Ο τερματισμός του Μισόι:

Ο τερματισμός του Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι Eurokinissi

O Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2:10:55 Eurokinissi

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Tiruneh Workneh Tesfa με χρόνο 02:12:52 και στην τρίτη θέση ο επίσης Αιθίοπας Mengist Azmeraw με χρόνο 02:13:20.

Οι νικητές του 36ου Αυθεντικού Μαραθωνίου 2018 Eurokinissi

Στις γυναίκες νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Κενυάτισα Μουριούκι Ενγιαγουίρι, η οποία τερμάτισε σε 2:36.46. Δεύτερη ήρθε η επίσης Κενυάτισα Ρέμπι Τσερόνο με 2:38.54.

Στιγμιότυπο από την απονομή στις γυναίκες δρομείς Eurokinissi

Ο πρώτος Έλληνας που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ήταν ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος. Ο Γκελαούζος τερμάτισε έβδομος στο Παναθηναϊκό στάδιο κάτω από τις επευφημίες του κόσμου με χρόνο 2:21:55 καταρρίπτοντας το περσινό 02:27:21 και κάνοντας την 9η καλύτερη επίδοση για Έλληνες αθλητές.

Οι νικητές στα 5 και 10 χλμ

Ο Γιώργος Τάσσης έκανε την πρώτη του νίκη στα 10 χλm και το πέτυχε με 30.29, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης. Ο Τάσσης, ο οποίος την περασμένη άνοιξη ήταν νικητής στον Ημιμαραθώνιο, ξεκίνησε ελπιδοφόρα τη νέα χρονιά.

Επίδοση καλύτερη από το προηγούμενο (30.50) – δικό του – ρεκόρ διαδρομής πέτυχε και ο δεύτερος της απόστασης, ο Χρήστος Καλλίας, που πέρασε τη γραμμή τερματισμού σε 30.40.

Ο 20χρονος Νίκος Σάκης κατέλαβε την τρίτη θέση με 30.59 και ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών στη διοργάνωση.

Οι νικητές στη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων Eurokinissi

Στις γυναίκες η Γκλόρια Πριβιλέτζιο επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση και με 35.23 έκοψε την κορδέλα του τερματισμού. Λίγα δευτερόλεπτα πίσω της, τερμάτισε η συναθλήτρια της, Αναστασία Καρακατσάνη, η πολυνίκης στην απόσταση με πέντε νίκες, με 35.51, ενώ η τριάδα συμπληρώθηκε από τη Χάνα Μπρουκς (36.43). Η νεαρή Γλυκερία Σκάρκου ήταν τέταρτη με 37.41.

Περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 105 χώρες απέδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας καθώς οι 18.750 μαραθωνοδρόμοι πέρασαν από τις περιοχές που επλήγησαν από την μεγάλη πυρκαγιά του Ιουλίου στην ανατολική Αττική.

Πέραν της κλασικής διαδρομής των 42 χιλιομέτρων και τις διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων, , περιλαμβάνονται και αγώνες για παιδιά και Άτομα με ειδικές Ανάγκες.