Μπακς – Κινγκς 143-142: O Λίλαρντ έδωσε τη νίκη με το τρίποντο της χρονιάς στο φινάλε της παράτασης

Διαβάζεται σε 5'
AP

Το ματς της χρονιάς έγινε στο Μιλγουόκι, με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να βάζει στο φινάλε της παράτασης το τρίποντο για το 143-142 των Μπακς επί των Κινγκς. Triple-double ο ασύλληπτος Γιάννης Αντετοκούνμπο, θετικός ο Σάσα Βεζένκοβ.

Μπακς και Κινγκς έδωσαν μία πραγματικά ασύλληπτη μάχη στο Fiserv Forum, η οποία κρίθηκε με τεράστιο τρίποντο του Ντέιμιαν Λίλαρντ στην εκπνοή της παράτασης. Το 143-142 ήταν το αποτέλεσμα που ακούστηκε σε κάθε γωνιά του μπασκετικού πλανήτη, το αποτέλεσμα ενός παρανοϊκού αγώνα που τα είχε όλα. Triple-doubles, πείσμα, σκληρές μάχες, χορταστικό θέαμα, καλαθάρες, αποβολές, εντάσεις, τα πάντα.

Στο 28-12 ανέβηκαν οι Μπακς (19-4 εντός και 9-8 εκτός έδρας), με τον Λίλαρντ να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής το βράδυ που ο Κρις Μίντλετον έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί. Το Μιλγουόκι έδωσε δύο αγώνες σε 26 ώρες, όμως ο Dame ήταν εκεί τη σωστή στιγμή, πήρε τη μπάλα από τα χέρια του Μπρουκ Λόπεζ, διέσχισε το γήπεδο, σηκώθηκε από τα εννέα μέτρα και… ΜΠΟΥΜ!

Triple-double έγραψε ο απίθανος Γιάννης Αντετοκούνμπο (27 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 40:23), το 40ο της καριέρας του σε κανονικές περιόδους και το τέταρτο σε έναν μήνα. Τα έκανε όλα στην τέταρτη περίοδο, έβαλε κρίσιμες βολές, έχασε μία που ίσως και να είχε κρίνει το ματς, έπαιξε στο 110% των δυνάμεών του και όλα αυτά ενώ ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του μέχρι και λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ εξαιτίας ενός τραυματισμού στον ώμο. Έχει 39 συμμετοχές σε 40 αγώνες.

Στο 23-16 έπεσαν οι Κινγκς (13-7 εντός και 10-9 εκτός έδρας), με τον Μάικ Μπράουν να ξεσπά στα 9:27 πριν από το τέλος, να επιτίθεται σε διαιτητή και να αποχαιρετά τον αγώνα. Ο Ντομάντας Σαμπόνις, ο Κέβιν Χέρτερ, ο ΝτιΆαρον Φοξ, ο Μαλίκ Μονκ ήταν όλοι συγκινητικοί, έκαναν καταπληκτική προσπάθεια και έπαιξαν καλό μπάσκετ, όμως ο τελευταίες είχε δύο άστοχες βολές στα 18″ με το σκορ στο 137-141 πριν ο Μπρουκ Λόπεζ μειώσει στον πόντο και ο Φοξ αστοχήσει στην πρώτη βολή για να κρατήσει όρθιους τους Μπακς. Θετικός στον λίγο χρόνο που πήρε στην τρίτη περίοδο ο Σάσα Βεζένκοβ, επειδή αποχώρησε ο Κίγκαν Μάρεϊ.

44-64 οι πόντοι στη ρακέτα, 14-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 47-45 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς με τον Μπόμπι Πόρτις να κάνει μαγική εμφάνιση στο σκοράρισμα και στο ριμπάουντ, 14-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 7-4 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 32-20 οι εκτελεσμένες βολές, 22-19 τα φάουλ για τις δύο ομάδες, με 47% σούταραν οι Μπακς από το τρίποντο, με 42% οι Κινγκς.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (18/1) στις 02:30.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με δεμένο τον ώμο του δεξιού του χεριού, δεν πήρε σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο, είχε όμως τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και μία βολή. Έκλεισε την περίοδο με ένα άστοχο δίποντο σε 8:18, δεν ήταν ο γνωστός Αντετοκούνμπο που ορμάει σε τοίχους, είχε κάνει όμως καλή δουλειά σε ριμπάουντ και ασίστ (4/3). Ήταν πολύ πιο επιθετικός στο ξεκίνημα της δεύτερης όταν βρήκε απέναντί του τον Λεν και τον Λάιλς. Τους “χτύπησε” χωρίς έλεος και στο ημίχρονο ήταν σε τροχιά triple-double (14/6/5) με οικονομία στην εκτέλεση (4/6 δίποντα, 6/9 βολές) και πάρα πολύ καλή δουλειά στο διάβασμα και στη δημιουργία.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου δεν βρήκε χώρους και άφησε τους σουτέρ να κάνουν τη δουλειά, όταν όμως είδε Λάιλς και Βεζένκοβ έγινε και πάλι πολύ πιο επιθετικός. Στα μέσα της τέταρτης κάρφωσε για το 115-107 όταν οι Κινγκς είχαν πάρει το μομέντουμ, έδωσε ασίστ στον Λόπεζ για το 117-111, κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 119-111 και ενώ πόνεσε στο πίσω μέρος του ποδιού του, έμεινε στο ματς. Σκόραρε για το 121-113 απέναντι στον Σαμπόνις, έβαλε τις κρίσιμες βολές για το 127-124 στα 11.7″, ξαναπήγε στη γραμμή στα 8.6″ και είχε 1/2 για το 128-126 πριν αποφύγει το φάουλ και δεχθεί το καλάθι του Φοξ για την παράταση.

Εκεί δεν είχε πια δυνάμεις, πήγε στην πάσα και στο σκριν, βοήθησε τον Λίλαρντ να βρει χώρους και τις τρεις βολές για το 137-136 και στο φινάλε απόλαυσε τον Dame να καθαρίζει τη μπουγάδα. Αμέσως πριν είχε πάρει το αμυντικό ριμπάουντ από τη δεύτερη άστοχη βολή του Μονκ, είχε δώσει την ασίστ στον Λόπεζ για το τρίποντο του 140-141 και είχε γράψει το τέταρτο triple-double του σε έναν μήνα.