Euro 2020: Άνετη νίκη για το Βέλγιο

Ο Ρομέλου Λουκάκου AP

Με χαρακτηριστική άνεση το Βέλγιο επιβλήθηκε με 3-0 της Ρωσίας και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του στο Euro 2020.

Τέτοια χαλαρή νίκη σε επίπεδο Euro οι Βέλγοι δεν πρέπει να την περίμεναν. Τους συνέβη πάντως, γεγονός που τους έδωσε αυτοπεποίθηση αλλά και πολύτιμες ανάσες για τη συνέχεια.

Μόλις στο 10′ ο Λουκάκου εκμεταλλεύτηκε λάθος της ρωσικής άμυνας και έγραψε το 1-0 από κοντά ενώ στο 34′ ένα νέο δώρο των Ρώσων έδωσε το δικαίωμα στον Μενιέ να γράψει το 2-0.

Euro 2020: Τα δύο πρώτα γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε…εκπαιδευτικό διπλό αφού οι Ρώσοι δεν είχαν την ποιότητα να κοντράρουν (εκτός των άλλων χτυπήθηκαν και από τραυματισμούς και έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο. Σαν σε προπόνηση ο Λουκάκου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Euro 2020: Το τρίτο γκολ του Βελγίου

Βέλγιο: Κουρτουά, Μπογιάτα, Βερτόνγκεν (77′ Βερμάελεν), Καστάν (27′ Μενιέ), Τοργκάν Αζάρ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Καράσκο (77′ Πράετ), Μέρτενς (72′ Αζάρ), Λουκάκου

Ρωσία: Σούνιν, Τζικίγια, Σεμένοβ, Ζιρκόβ (43′ Καραβάεβ), Μπερίνοβ (46′ Ντιβέεβ), Οζμπόεβ, Γκολοβίν, Ζόμπνιν (63′ Μόυκιν), Κουζβάεβ (29′ Τσερίσεβ, 63′ Μίραντσουκ), Τζιούμπα.