Euro 2020: Οι ομάδες, οι όμιλοι και το πρόγραμμα

Στο Wembley θα ολοκληρωθεί το Euro 2020, με τον τελικό που θα διεξαχθεί στις 11/7.
Στο Wembley θα ολοκληρωθεί το Euro 2020, με τον τελικό που θα διεξαχθεί στις 11/7. @2021 AP PHOTO/FRANK AUGSTEIN

Απόψε στις 22.00 η πρεμιέρα του Euro 2020, με Ιταλία και Τουρκία να διασταυρώνουν τα ξίφη τους. Ποιες είναι οι ομάδες, οι όμιλοι, τα γήπεδα και το πρόγραμμα της διοργάνωσης.

Με καθυστέρηση ενός έτους, λόγω πανδημίας ήλθε η ώρα να κινηθούν σήμερα, Παρασκευή 11/6 οι διαδικασίες του Euro 2020 που θα ολοκληρωθούν με την ανάδειξη νέου πρωταθλητή Ευρώπης. Δηλαδή, μετά μια πενταετία η Πορτογαλία θα παραδώσει το στέμμα της σε άλλα χέρια, αν δεν το κρατήσει για τον εαυτό της.

Για πρώτη φορά στην ιστορία, το EURO θα διεξαχθεί σε 11 διαφορετικές πόλεις, απόφαση που αφορούσε τη διάθεση της UEFA να γιορτάσει 'με ρομαντικό τρόπο' την 60η έκδοση της διοργάνωσης.

EURO 2020 - Οι πόλεις διεξαγωγής

O Α' όμιλος θα αγωνιστεί στη Ρώμη και το Μπακού, ο Β' σε Αγία Πετρούπολη και Κοπεγχάγη, ο Γ' σε Άμστερνταμ και Βουκουρέστι, ο δ' σε Λονδίνο και Γλασκώβη, ο Ε' σε Σεβίλη και Αγία Πετρούπολη και ο ΣΤ' σε Μόναχο και Βουδαπέστη.

Την πρεμιέρα θα αναλάβει το Stadio Olimpico της Ρώμης, όπου θα εμφανιστούν η Τουρκία με την Ιταλία απόψε (22.00), για να κόψουν την 'κορδέλα' των 'εγκαινίων'. Οι αγώνες για τη φάση των ομίλων θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη 23/6. Οι δυο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι θα περάσουν στα νοκ άουτ. Η φάση των '16' θα γίνει από τις 26 έως τις 29 Ιουνίου, οι προημιτελικοί στις 2 και στις 3 του Ιουλίου, οι ημιτελικοί στις 6 και στις 7 Ιουλίου και ο τελικός στις 11 Ιουλίου, στο Wembley.

Euro 2020 Α' Όμιλος

Τουρκία, Ελβετία, Ιταλία, Ουαλία αποτελούν τις ομάδες του Α' ομίλου του EURO 2020.

Πρόγραμμα αγώνων Α' Ομίλου

1η αγωνιστική, Α' Ομίλου

  • Τουρκία - Ιταλία (Παρασκευή 11/6, 22:00)
  • Ουαλία - Ελβετία (Σάββατο 12/6, 16:00)

2η αγωνιστική, Α' Ομίλου

  • Τουρκία - Ουαλία (Τετάρτη 16/6, 19:00)
  • Ιταλία-Ελβετία (Τετάρτη 16/6, 22:00)

3η αγωνιστική, Α' Ομίλου

  • Ιταλία-Ουαλία (Κυριακή 20/6, 19:00)
  • Ελβετία-Τουρκία (Κυριακή 20/6, 19:00)

Euro 2020 Β' Όμιλος

Δανία, Βέλγιο, Ρωσία, Φινλανδία συναντιόνται στον 2ο όμιλου του EURO 2020. Ένας αμφίρροπος όμιλος με ένα φαβορί και τις υπόλοιπες ομάδες να διεκδικούν την πρόκριση.

Πρόγραμμα αγώνων Β' Ομίλου

1η αγωνιστική, Β' Ομίλου

  • Δανία-Φινλανδία (Σάββατο 12/6, 19:00)
  • Βέλγιο-Ρωσία (Σάββατο 12/6, 22:00)

2η αγωνιστική, Β' Ομίλου

  • Φινλανδία-Ρωσία (Τετάρτη 16/6, 16:00)
  • Δανία-Βέλγιο (Πέμπτη 17/6, 19:00)

3η αγωνιστική, Β' Ομίλου

  • Ρωσία-Δανία (Δευτέρα 21/6, 22:00)
  • Φινλανδία-Βέλγιο (Δευτέρα 21/6, 22:00)

Euro 2020 Γ' Όμιλος

Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία σε ένα γκρουπ που έχει φαβορί τους Οράνιε και την Βόρεια Μακεδονία να κάνει την παρθενική της εμφάνιση σε EURO.=

Πρόγραμμα αγώνων Γ' Ομίλου

1η αγωνιστική, Γ' Ομίλου

  • Αυστρία-Β. Μακεδονία (Κυριακή 13/6, 19:00)
  • Ολλανδία-Ουκρανία (Κυριακή 13/6, 22:00)

2η αγωνιστική, Γ' Ομίλου

  • Ουκρανία-Β. Μακεδονία (Πέμπτη 17/6, 16:00)
  • Ολλανδία-Αυστρία (Πέμπτη 17/6, 22:00)

3η αγωνιστική, Γ' Ομίλου

  • Β. Μακεδονία-Ολλανδία (Δευτέρα 21/6, 19:00)
  • Ουκρανία-Αυστρία (Δευτέρα 21/6, 19:00)

Euro 2020 Δ' Όμιλος

Αγγλία, Κροατία, Τσεχία, Σκωτία θα διεκδικήσουν την πρόκριση με 2 φαβορί την Αγγλία και την Κροατία απέναντι στους σκληροτράχηλους Σκωτσέζους και τους σταθερούς σε παρουσία σε Euro, Τσέχους.

Πρόγραμμα αγώνων Δ' Ομίλου

1η αγωνιστική, Δ' Ομίλου

  • Αγγλία-Κροατία (Κυριακή 13/6, 16:00)
  • Σκωτία-Τσεχία (Δευτέρα 14/6, 16:00)

2η αγωνιστική, Δ' Ομίλου

  • Κροατία-Τσεχία (Παρασκευή 18/6, 19:00)
  • Αγγλία-Σκωτία (Παρασκευή 18/6, 22:00)

3η αγωνιστική, Δ' Ομίλου

  • Τσεχία-Αγγλία (Τρίτη 22/6, 22:00)
  • Κροατία-Σκωτία (Τρίτη 22/6, 22:00)

Euro 2020 Ε' Όμιλος

Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία ρίχνονται στη μάχη του EURO 2020.

Πρόγραμμα αγώνων Ε' Ομίλου

1η αγωνιστική, Ε' Ομίλου

  • Πολωνία-Σλοβακία (Δευτέρα 14/6, 19:00)
  • Ισπανία-Σουηδία (Δευτέρα 14/6, 22:00)

2η αγωνιστική, Ε' Ομίλου

  • Σουηδία-Σλοβακία (Παρασκευή 18/6, 16:00)
  • Ισπανία-Πολωνία (Σάββατο 19/6, 22:00)

3η αγωνιστική, Ε' Ομίλου

  • Σλοβακία-Ισπανία (Τετάρτη 23/6, 19:00)
  • Σουηδία-Πολωνία (Τετάρτη 23/6, 19:00)

Euro 2020 ΣΤ' Όμιλος

Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία, Ουγγαρία συναντιούνται στον πιο αμφίρροπο γκρούπ του Euro 2020. Ένας όμιλος-φωτιά με τα μεγαθήρια Γαλλία-Γερμανία-Πορτογαλία διεκδηκούν την 1η θέση!

Πρόγραμμα αγώνων ΣΤ' Ομίλου

1η αγωνιστική, ΣΤ' Ομίλου

  • Ουγγαρία-Πορτογαλία (Τρίτη 15/6, 19:00)
  • Γαλλία-Γερμανία (Τρίτη 15/6, 22:00)

2η αγωνιστική, ΣΤ' Ομίλου

  • Ουγγαρία-Γαλλία (Σάββατο 19/6, 16:00)
  • Πορτογαλία-Γερμανία (Σάββατο 19/6, 19:00)

3η αγωνιστική, ΣΤ' Ομίλου

  • Γερμανία-Ουγγαρία (Τετάρτη 23/6, 22:00)
  • Πορτογαλία-Γαλλία (Τετάρτη 23/6, 22:00)

Μείνετε συντονισμένοι στο NEWS 24/7 για το πρόγραμμα του EURO 2020 και ειδήσεις για τους αγώνες της ημέρας.

Ακολουθήστε το News247.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Euro 2020, Ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, Ιταλία, Τουρκία
SHARE:

24Media Network