Μπακς – Μάτζικ 111-96 με σαρωτικό Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο AP

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πραγματικό ηγέτη, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Ορλάντο Μάτζικ και ισοφάρισαν στο 1-1 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Ανατολής

Αξιόλογη ομάδα οι Μάτζικ, με προπονητική κατεύθυνση, με πειθαρχία, “τρύπησε” το ταβάνι της με το 122-110 του Game 1.

Δύο βράδια μετά, οι Μπακς έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό όχι στη σειρά, αλλά στην Ανατολική Περιφέρεια. Με συγκέντρωση και με πείσμα, με καλό μπάσκετ στο μισό γήπεδο και αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ, κυρίως όμως με έναν αποφασισμένο ηγέτη που έδωσε τον τόνο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Σύφωνα με το Sport24.gr, η ομάδα του Μιλγουόκι επικράτησε με 111-96 εκείνης του Ορλάντο στη “φούσκα” της Disney World, ισοφάρισε στο 1-1 και θα προσπαθήσει να καθαρίσει το συντομότερο δυνατό, να πάρει τρεις νίκες στα επόμενα τρία ματς και να προχωρήσει με φόντο τον νικητή του Μαϊάμι Χιτ – Ιντιάνα Πέισερς που είναι αυτή τη στιγμή στο 2-0. Φανταστικός για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Νίκολα Βούτσεβιτς, δεν έχει παίκτη απέναντί του ικανό να τον περιορίσει, το εκμεταλλεύεται, σκοράρει κατά ριπάς, αυτή τη φορά όμως ήταν απελπιστικά μόνος για να διεκδικήσει ένα νέο θαύμα.

Ο MVP

Ποιος άλλος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Δεν διέλυσε τα κοντέρ, έπαιξε όμως σαν πραγματικός ηγέτης. Δεν βιάστηκε, δεν γκρίνιαξε, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος στον στόχο του, έβαλε τους συμπαίκτες του στο ματς, έφτιαξε τα ελεύθερα σουτ του Κόνατον, έπαιξε μεγάλες άμυνες, πάσαρε καλά στα double και τα triple-teams στο λόου-ποστ, ήταν ο Greek Freak που χρειάζονται οι Μπακς, αρκεί όσοι βρίσκονται γύρω του να είναι αποτελεσματικοί από την περιφέρεια. Έκανε τη φάση του αγώνα με το κάρφωμα στο πρόσωπο του Γκάρι Κλαρκ και έκλεισε τη βραδιά του με απολογισμό 28 πόντους από 9/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 7/8 βολές, 20 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 5 επιθετικά), πέντε ασίστ, τέσσερα φάουλ και επτά λάθη σε 31:35.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κρις Μίντλετον. Δεν έχει καλό ρυθμό, δείχνει διστακτικός, του λείπει το touch και η αποφασιστικότητα. Ίσως απλώς να πηγαίνει με το ρεύμα και να μην εκβιάζει καταστάσεις, ειδικά όταν βλέπει ότι η ομάδα λειτουργεί καλά. Εκείνος πάντως ήταν κακός στο Game 2 και σίγουρα θα έρθουν βραδιές που δεν θα έχει την πολυτέλεια να μένει τόσο χαμηλά. Είναι παίκτης των 178 εκατομμυρίων, δεν μπορεί να έχει δύο πόντους από 1/8 σουτ σε ματς των playoffs και 5/20 συνολικά σε δύο αγώνες.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 1/11 τρίποντα και με 13 πόντους έκλεισαν οι Μάτζικ την πρώτη περίοδο, στην οποία είχαν συνολικά 3/24 σουτ και πέντε λάθη! Στο ημίχρονο η ομάδα του Ορλάντο είχε 20/21 βολές, αριθμός που εξηγεί με ποιον τρόπο έμεινε σχετικά κοντά και δεν βρέθηκε σε ένα -30, -35. Ο Μπρουκ Λόπεζ πήρε τρία ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής, οι Μάτζικ έκλεισαν τον αγώνα με 7/33 τρίποντα και δεν εκμεταλλεύθηκαν τα σχεδόν διπλάσια λάθη των αντιπάλων τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιάννη να έχει επτά πόντους και πέντε ριμπάουντ στο τέταρτο λεπτό, οι Μπακς μπήκαν δυναμικά (12-7) και πήραν τον έλεγχο του ματς, αν και δεν ήταν όσο εύστοχοι θα ήθελαν. Ο Greek Freak έπαιζε στο… 110% και γρήγορα πήγε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες, ο ΝτιΒιντσέντζο έγραψε το 19-11 στο 8′ και οι Μάτζικ δεν ήταν αυτή τη φορά το ίδιο αποτελεσματικοί. Το 25-13 της πρώτης περιόδου δεν άφηνε καμία ομάδα ευχαριστημένη, σημασία για την παρέα του Αντετοκούνμπο είχε όμως να ελέγξει το ματς και ας μην σούταρε με καλά ποσοστά. Η άμυνα απέδιδε κι αυτό ήταν το καλύτερο νέο για τον coach Μπουντενχόλζερ.

Με τον Γιάννη στον ρόλο του δημιουργού και τον Κόνατον σε εκείνον του εκτελεστή, οι Μπακς πήγαν στο +16 (33-17) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, παίζοντας εξαιρετικά στο μισό γήπεδο, με συγκέντρωση, κυκλοφορία της μπάλας και αξιοπρόσεκτη αποτελεσματικότητα. Ο Κόρβερ έκανε το 42-19 από τη γωνία, η διαφορά έμεινε γύρω στους είκοσι, οι Μάτζικ στάθηκαν τυχεροί καθώς τα φάουλ της ομάδας του Μιλγουόκι τους έδωσαν 21 βολές στο πρώτο μέρος, ακόμη κι έτσι όμως το 64-43 του ημιχρόνου έδειχνε τη διαφορά επιπέδου ανάμεσα στους δύο αντιπάλους που, η αλήθεια είναι, δεν ήταν εκείνη που είδαμε στο πρώτο ματς της σειράς.

Με τον Βούτσεβιτς να βάζει το ένα σουτ πίσω από το άλλο σε καταστάσεις πικ-εν-ποπ, οι Μάτζικ μπήκαν στην τρίτη περίοδο για να δημιουργήσουν προβλήματα. Οι Μπακς ήταν όμως αρκετά ψύχραιμοι. Κράτησαν τη διαφορά ψηλά, ακόμη κι αν δεν έβρισκαν τρόπο να περιορίσουν τον Μαυροβούνιο που έφτασε τους 16 πόντους σε οκτώ λεπτά στο δωδεκάλεπτο! Ένα μεγάλο καλάθι του Μάρβιν Γουίλιαμς κι ένα τρίποντο του ΝτιΒιντσέντζο (84-67) στο 33′ έκοψαν τα πόδια του Ορλάντο, που ήξερε ότι δεν μπορούσε να κάνει πολλά στηριζόμενο αποκλειστικά σε έναν παίκτη.

Το 93-73 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, δεν άφηνε πολλά περιθώρια για ανατροπή και νέα έκπληξη. Οι Μπακς ήταν σοβαροί, οι Μάτζικ συνέχισαν να παλεύουν με περηφάνια, μείωσαν στους 11 (101-90) πέντε λεπτά πριν από το τέλος, αλλά δύο τρομερές φάσεις του Γιάννη και ένα τρίποντο του Λόπεζ από τη δεξιά γωνία για το 108-94 στο 46′ έκριναν οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 64-43, 93-73, 111-96

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 28 (9/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρουκ Λόπεζ 20 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μάθιους 7 (1), Μπλέντσο 13 (6/9 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 11 (1), Γουίλιαμς 2 (6 ριμπάουντ), Χιλ 2, Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόνατον 15 (5/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόρβερ 9 (2)

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Ένις 8 (10 ριμπάουντ), Κλαρκ 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούτσεβιτς 32 (11/15 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 12 (1/6 τρίποντα), Φουλτζ 11 (1), Μπιρτς 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Όγκουστιν 10 (10/10 βολές, 5 ασίστ), Ρος 12 (2), Ιγούντου 3

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/48 δίποντα, 15/41 τρίποντα, 12/16 βολές, 57 ριμπάουντ (46 αμυντικά – 11 επιθετικά), 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάτζικ: 24/56 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 27/31 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη.