Ράπτορς – Μάβερικς 110-107: Αδιανόητη ανατροπή από το -30 για το Τορόντο!

Απίστευτο κι όμως... καναδικό! Οι Ράπτορς έκαναν μία αδιανόητη ανατροπή κόντρα στους Μάβερικς, αφού επέστρεψαν από το -30

Να είναι η καρδιά του πρωταθλητή; Να είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης; Ό,τι και αν είναι, οι Ράπτορς το έχουν, αφού ήταν υπεύθυνοι για τη μεγαλύτερη ανατροπή της τελευταίας 10ετίας σε αγώνα κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ, επιστρέφοντας από το -30 για να νικήσουν με 110-107 τους – χωρίς Ντόντσιτς – Μάβερικς!

Σύμφωνα με το Sport24.gr, παίζοντας για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Σιάκαμ, Γκασόλ και Πάουελ, το Τορόντο είδε το Ντάλας να κάνει πάρτι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα και να ξεφεύγει με 53-83 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και 63-86 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησε και με τον Κάιλ Λάουρι να σημειώνει 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 47-21 και πήρε μία τρελή νίκη!

Ο Λάουρι ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Κρις Μπουσέρ να προσθέτει 21 πόντους και τον Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Μάβερικς, ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 21 πόντους και 9 ασίστ, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 19 πόντους (αλλά με 5/15 σουτ) και 12 ριμπάουντ και ο Ντουάιτ Πάουελ 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-17, 42-51, 63-86, 110-107

ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 6 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 6 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 32 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΒανΒλίτ 10 (2/13 σουτ, 1 τρίποντο), ΜακΚό 8 (2), Μπουσέρ 21 (7 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 18 (9 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίλερ

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 19 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράνσον 21 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 16 (6/19 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλέμπερ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 1, Ράιτ 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάρι 1 (0/7 σουτ), Μπρόκχοφ 6 (1)