Σανς – Μπακς 125-124: Εκπληκτικός με 47 πόντους, αλλά μοιραίος ο Αντετοκούνμπο

Ρεκόρ πόντων στη σεζόν ο Γιάννης Αντετούνμπο, αλλά μοιραίος στο τελευταίο σουτ 2021 Matt York/Associated Press

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ σεζόν με 47 πόντους στο Φοίνιξ, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με τους Σανς να παίρνουν την νίκη με 125-124, ανατρέποντας διαφορά 47 πόντων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα κόντρα στους Σανς, εκτός από ένα πράγμα: Να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ του αγωνα που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του, με το Φοίνιξ να πανηγυρίζει την νίκη με 125-124.

Ο σταρ των Μπακς ήταν συγκινητικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους (season high) με 15/22 σουτ (0/4 τρίποντα), 17/21βολές, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστόχησε όμως από την κορυφή της ρακέτας (μέχρι τότε είχε 7/7 δίποντα στην τέταρτη περίοδο), με τους Σανς να παίρνουν μία σπουδαία νίκη, όπου επέστρεψαν από το -16.

Όπως αναφέρει το Sport24, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην αρχή, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 32-32.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς θα κατάφερναν χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγουν με 39-49. Και δεν έμειναν μάλιστα εκεί, παρά παίρνοντας λύσεις και από άλλους παίκτες πέραν του Γιάννη εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (53-69), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 59-71.

Στην τρίτη περίοδο το Μιλγουόκι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Οι Σανς όμως άρχισαν να ασκούν πίεση, ευστοχώντας στο ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Μέχρι που ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και ευστοχώντας σε 5 σερί τρίποντα έφεραν τούμπα το ματς, μετατρέποντας το 90-99 της τρίτης περιόδου σε 107-101 στο ξεκίνημα της τέταρτης.

Κάπως έτσι, το Φοίνιξ είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας να προηγείται με 124-116 λίγο πριν το τέλος. Οι Μπακς όμως γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 124-124, πριν ο Μπούκερ με 1/2 βολές έκανε το 125-124. Ακολούθησε από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα, για να πάρει το τελευταίο σουτ του αγώνα ο Αντετοκούνμπο και να αστοχήσει.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-32, 59-71, 98-101, 125-124