Euro 2020: Η Ρωσία νίκησε τη Φινλανδία και “βλέπει” πρόκριση

Ο σκόρερ του νικητήριου γκολ της Ρωσίας επί της Φινλανδίας στο Euro 2020, Αλεξέι Μίραντσουκ. 2021 Kirill Kudryavtsev/AP

Με γκολ του Μιράντσουκ στο 45ο λεπτό, η Ρωσία νίκησε τη Φινλανδία με 1-0 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Euro 2020.

Βήμα για τη φάση των νοκ άουτ αγώνων του Euro 2020 έκανε την Τετάρτη (16/06) η Ρωσία. Νίκησε τη Φινλανδία με 1-0 για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου, την έπιασε στη βαθμολογία και έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.

Η Ρωσία πήρε τους τρεις βαθμούς με γκολ του Μιράντσουκ στο 45ο λεπτό. Στο φινάλε της φάσης των ομίλων, που θα κρίνει τα πάντα, η Φινλανδία αντιμετωπίζει το Βέλγιο και η Ρωσία τη Δανία.

Euro 2020: Το γκολ της Ρωσίας

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Ράιταλα (75′ Σόιρι), Τόιβιο (85′ Γένσεν), Αράγιουρι, Ο’ Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Σίλερ (67′ Κάουκο), Καμαρά, Πούκι (75′ Λαπαλάινεν), Πογιάνπαλο

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοφ, Μπαρίνοφ, Ντινέεφ, Τζίκια, Φερνάντες (26′ Καραβάεφ), Οζντόεφ (61′ Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Κουζιάεφ, Μιράντσουκ (85′ Μούχιν), Τζιούμπα (84′ Σομπόλεφ), Γκολοβίν