Παραολυμπιακοί Αγώνες: “Ασημένιος” ο Θανάσης Προδρόμου στο άλμα εις μήκος Τ20

glomex/ΕΡΤ

Ο Θανάσης Προδρόμου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το 11ο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, με εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ20.

Το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ20 κατέκτησε ο Θανάσης Προδρόμου. Ο Έλληνας αθλητής έπειτα απ’ τη μεγάλη του επιτυχία χάρισε στη χώρα μας το 11ο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Προδρόμου πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος. Κατέγραψε επίδοση 7.17μ, ενώ σημείωσε ατομικό ρεκόρ μ’ αυτή του την προσπάθεια, όπως γράφει το Sport24.

Στην πρώτη θέση του τελικού βρέθηκε ο Αμπντούλ-Λατίφ Ρομλί απ’ τη Μαλαισία (7.45μ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκολας Χαμ απ’ την Αυστραλία (7.12μ).

Ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς συνεχάρη τον Έλληνα πρωταθλητή με ανάρτηση στο twitter.